9. UITP Hafif Raylı Sistemler Konferansı yapılacakÇevresel sorunlar ve küresel ısınma gün geçtikçe dünya gündemini daha çok meşgul etmektedir. Toplumlarımız gittikçe artan benzer sorunlarla karşı karşıyadır. Tüm dünyadaki üst düzey yöneticiler dünya çapında yaşam kalitesini iyileştirmek ve bunu sürdürmek için gönüllü bir faaliyet içine girmiştir. Toplu taşımacılığın teşvik edilmesi asıl konu olmakla birlikte elektrikli taşıma sistemleri özellikle etkin ve cazip çözümler haline gelmiştir. Bu seçenekler arasında, hafif raylı sistemler, dünyadaki pek çok kent için etkin bir çözüm olmuştur. Hafif raylı sistemler sessiz, enerji verimli, çok az emisyon üreten ve özel araç sürücülerini toplu taşımacılığa teşvik etmede gayet başarılı bir ulaşım türüdür.

2008 yılı Haziran ayında 9.su düzenlenecek olan Hafif Raylı Sistemler Konferansı’na UITP; benzersiz uzmanlık alanında Hafif Raylı Sistemleri tüm yönleriyle tartışmak üzere sektörün ileri gelen uzmanlarını, yeni üyeleri, mühendisleri ve ulaşım alanındaki karar vericileri davet etmektedir. Bu konferans; çevre dostu, kaliteli ve uygun maliyetli hafif raylı sistemler sağlamayı amaçlayan uygulamalarla birlikte özgün deneyimleri ve bu alandaki en son gelişmeleri içeren geniş kapsamlı bir çerçeveye sahiptir.

Konferans için İstanbul’un seçilmesi tesadüfi değildir: İstanbul’da ilk Hafif Raylı Sistem hattı 1990’ların başında açılmıştır ve o zamandan bu yana raylı sistemler, 15 milyona yaklaşan nüfusu ile bu mega kentte trafik sıkışıklığı için bir çözüm haline gelmiştir. Metro, hafif metro ve tramvaydan oluşan 53 km’lik 6 hatta her gün 720,000 yolcu taşınmaktadır. Sistem tam kapasitede çalışmakla birlikte, şehir tamamen raylarla çevrili değildir. Buna rağmen, İstanbul Ulaşım’ın istikrarlı çalışmaları ile günümüzdeki mevcut durum gelecekteki projelerle daha da iyileştirilecektir.

Konferans Daha Yaşanabilir Kentler için Hafif Raylı Sistemler! Değişen Dünya için Küresel Çözümler ana teması çerçevesinde 8 bölümden oluşmaktadır. Konferans süresince İngilizce, Almanca, Fransızca ve İspanyolca dillerinde simultane tercüme yapılacaktır. Konferansta yapılacak olan konuşmalar aşağıdaki konulardan birini kapsamalıdır:

UITP – Hans Rat – Genel Sekreter
UITP – Slaven Tica – Genel Müdür, GSP Beograd
UITP Hafif Raylı Sistemler Bölümü Başkanı
Istanbul Ulasim  – Ömer Yıldız – Genel Müdür

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.