Gaziantepe Yeni Baraj KuruluyorAK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Gaziantep’e yapılacak olan yeni Çatboğazı Barajı’nın, Araban ilçesi Ziyaret köyü eteklerinde, Gaziantep-Adıyaman Karayolu mevkiinde kurulacağını bildirdi.
Milletvekili Erdoğan yaptığı yazılı açıklamada, Araban ilçesi Ziyaret köyü mevkiinde yapılacak olan Çatboğazı Barajı’nın 88 metre yükseklikte olacağını, barajın en fazla 231 milyon metreküp ve en az 8 milyon metreküp su hacmi kapasiteli olacağını belirtti. Yapılacak olan barajın, Araban ve Yavuzeli ilçelerindeki tarımsal alanların sulanmasına büyük katkı sağlayacağını, dolayısıyla ürün çeşitliliğine ve ürün artışına fayda sağlayacağını ifade eden Erdoğan, şu bilgileri verdi:
“Baraj, bölge halkımıza büyük ekonomik gelir sağlayacaktır. Ziyaret Köyü eteklerinde yapılacak olan Çatboğazı Barajı Gaziantep-Araban-Adıyaman karayolu bölünmüş yolu ekseninden geçmektedir. Söz konusu barajın zemin etüt çalışmalarına Gaziantep İl Özel İdaresi, Karayolları Gaziantep Yol Yapım Şube Müdürlüğü ve Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri tarafından başlanmıştır.”
Milletvekili Erdoğan, yapılan zemin etüt çalışmasıyla Gaziantep-Adıyaman karayolunda proje değişikliğine gidildiğini, yapılmakta olan bölünmüş karayolunun güzergahının değişeceğini, baraj etrafında mesire alanları, dinlenme alanları oluşacağını, bölgenin yeni bir statüye kavuşacağını ve çalışmaların bu doğrultuda yoğunlaştırıldığını sözlerine ekledi.

gaziantepe_yeni_baraj

Kaynak: İHA

Reklamlar