Kiliste İl Trafik Komisyonu ToplandıKilis İl Trafik Komisyonu Vali Yardımcısı Erkan Çapar’ın başkanlığında yapıldı.
Valilik Brifing Salonu’nda gerçekleştirilen İl Trafik Komisyonu Vali Yardımcısı Erkan Çapar’ın başkanlığında toplanarak bir dizi karar aldı.
Alınan kararlara göre, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Denetleme Daire Başkanlığı’nın “UKOME kararlarına istinaden Araçların Trafikten Men işlemleri” konulu genelgesi doğrultusunda 2008-05 No’lu İl Trafik Komisyonu Kararı iptal edildiği belirtildi.
Alınan karalar şöyle sürdü;
“İlimiz genelindeki “hız kesici fiziki engellerin” TSE normlarına uygun hale getirilip İl Trafik Komisyonu Kararları doğrultusunda alınan kararların uygulanması hakkında genel bir karar alınmıştır. İlimiz merkezinde bulunan bölünmüş yol konumundaki İnönü Caddesi, İslahiye Caddesi, Mercidabık Caddesi, 850-15 No’lu Devlet Yolu (Çevre Yolu) üzerinde çok sayıda bulunan kontrolsüz kavşaklarda, meydana gelen trafik kazalarının önlenebilmesi için bu kavşakların imar planı çerçevesinde kapatılması yönünde karar
alınmıştır. İlimiz merkezindeki caddelerde satış yapan seyyar satıcılara ve tablacılara bir düzen getirilmesi yönünde tavsiye kararı alınmıştır. Kilis Öğretmenevi ve ASO Müdürlüğünün Öğretmenevi giriş kapısını bulunduğu Maarif Sokak üzerinde bulunan Durmak ve park etmek yasak uygulamasının duraklama serbest, Park etmek yasak uygulamasına çevrilmesi yönünde karar alınmıştır. Kilis İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Öncüpınar İlköğretim Okulu öğrencilerinin İl Özel İdaresi kavşağından geçerken trafik güvenliğinin
sağlanması için bu kavşağa yaya geçidi ve okul geçidi levhası yapılması yönünde karar alınmıştır. İlimiz Hacı Cümbüş Kavşağında alt yapıya yönelik eksikliklerin giderilmesi yönünde karar alınmıştır. Sanayi Ticaret İl Müdürlüğü’nün Kilis Valiliği “Y ve FY Yetki Yönergesi’nin Beşinci Bölümü Y Yetki Belgelerinin verilmesi” başlıklı 19.maddesinin h bendinin taşımacıların müracaat esnasında uzun süreli beklemelerinin önlenebilmesi için; araç değişikliği ve üye değişikliği gibi hususlarda Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü’ne müracaat eden daha önceden M Harfi serisi plaka ve taşıt kartı bulunmayan müracaat sahiplerinin işlemleri Yönergemize göre uygun olarak tamamlandığın da, bahse konu müracaat dosyasının yine aynı kurum tarafından bir üst yazıya bağlanıp M plaka tahsis edilmek üzere Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’ne gönderilmesine, ayrıca her müracaatta kalan kontenjan sayısının belirtilip kontenjanın aşılmamasına, bu şekilde hak sahiplerine Y Yetki Belgesi ve M plaka verilmesine, daha sonra bu taşımacıların dosyalarının yapılacak ilk İl Trafik Komisyonuna onaya sunulmak üzere gönderilmesine, ancak gerçek kişiler için ise müracaatın ilk aşamasından itibaren İl Trafik Komisyonu Kararının aranmasına yönünde karar alınmıştır. Ayrıca İlimiz Cumhuriyet Caddesi Mustafa Kın Kız Meslek civarında faaliyet gösteren esnaflardan Şahin Yarımdağ ve yirmi esnafın, Cumhuriyet Caddesi’nin hemen girişinde bulunan dolmuş durağının bulunduğu cebe motosiklet park izni verilmesi ve Kilis Öğretmenevi ve ASO Müdürlüğü’nün Öğretmenevi aile çay bahçesinin kuzey istinat duvarı ile İl Kültür Müdürlüğü Çocuk Kütüphanesi’nin arasında kalan alanın kurum araçları için otopark yeri olarak tahsis edilmesi yönündeki talepleri Belediye Başkanlığının yetkisi dahilinde olması nedeniyle ilgili kurum tarafından değerlendirilmesi yönünde karar alınmıştır. Alınan kararların ve yapılan düzenlemelerin vatandaşlarımızın daha güvenli ve düzenli bir ortamda seyahat etmeleri için yapıldığı hususu; Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

il_trafik_komisyonu

Kaynak: İHA

Reklamlar