Tokat Devlet Hastanesi Önüne Yaya Üst GeçidiYeni Tokat Devlet Hastanesi önünden geçen yol üzerine yapılması planlanan yaya üst geçidi ihalesinin yapıldığı bildirildi.
Tokat’ta 2010 yılı 2. dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısı Vali Şerif Yılmaz başkanlığında Endüstri Meslek Lisesi Salonu’nda yapıldı. Yatırım programında 746 kamu yatırımı projesinin yer aldığı, uygulanmakta olan projelerin toplam değerinin 1 milyar 276 milyon 827 bin TL olduğu bildirildi. Bu projeler için tahsis edilen ödenek miktarının ise 151 milyon 257 bin TL olup, yıl içerisinde bu ödeneğin 32 milyon 513 bin 399 TL’lik kısmı kullanıldığını ve nakdi gerçekleşme oranının yüzde 21’e tekabül ettiği bildirildi. Vali Yılmaz, 2010 yılı yatırım programında Tokat’ta ulaştırma, tarım ve enerji sektörlerine ağırlık verildiğini ifade ederek, “Kentin kalkınması açısından önem taşıyan projelerden Süreyyabey Barajı Projesi’nde yüzde 95, Zile-Çekerek Ayrımı-Alaca Devlet Yolu Projesi’nde yüzde 99 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Projelerin gerçekleşmesinde karşılaşılan başlıca sorunlar ödenek yetersizliği, kalifiye personel ve araç-gereç eksikliğidir” dedi.
Vali Yılmaz, kenetteki yatırımlara AB ve diğer kaynaklardan finans sağlamada katkı sağlamak amacıyla İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği binasında “proje koordinasyon” birimi oluşturulduğunu söyledi.
Vali Yılmaz’ın konuşmasının ardından toplantıya katılan bölge müdürleri ve daire müdürleri kurumlarının çalışmaları hakkında bilgi aktardı. Samsun Karayolları 7. Bölge Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Tokat-Turhal Amasya Karayolu’nun bölünmüş yol çalışmalarının eylül ayı itibariyle ciddi bir aksaklık olmaz ise bitirileceğini söyledi. Tokat-Turhal Karayolunda devam eden beton asfalt çalışmalarının da sezon sonu itibariyle tamamen bitirileceğini, şehir girişindeki çalışmaları ise yağışların olumsuz etkilediğini kaydetti. Çevre Yolu ile ilgili çalışmalarında kamulaştırmalarda tıkanma yaşanmaz ise sene sonu itibariyle 8 kilometrelik yolun bitirileceğini belirten Uraloğlu, Erbaa, Niksar ve Reşadiye ilçelerinden geçen uluslararası karayolunda da yoğun bir çalışma olduğuna dikkat çekti. Tokat’ta gündeme gelen yaya üst geçitleri konusunda yaşanan gelişmeleri aktaran Uraloğlu, “İhalesini yaptık. İlk etapta yeni devlet hastanesinin olduğu kesime bir tane yapacağız. İkinci bir talep var. İhalenin gidişatına göre ona imkan tanıyabilirsek rampa şeklinde özürlü, yaşlı vb. vatandaşların yararlanmasına yönelik olacak” diye konuştu.

Kaynak: İHA

Reklamlar