Çiftçiler Çatboğazı Barajı Hakkında Bilgi İstiyorGaziantep’in Araban ilçesindeki çiftçiler, ilçeye yapılacak olan Çatboğazı Barajı ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapılmasını istiyor.
Ziyaret köyü dağı eteklerindeki Çatboğazı mevkiine yapılacak barajın çalışmaları konusunda yeterli bilgi sahibi olmadıklarını belirten çiftçiler, yetkililerin konuyla ilgili kendilerine bilgi vermesi gerektiğini söyledi. Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın, geçen hafta ilçeye bağlı 1 belde 39 köy ile 9 mezrayı ziyaret ettiğini kaydeden çiftçiler, “Mehmet Erdoğan bize, barajın ilçeye 6 kilometre uzaklıktaki Ziyaret köyü dağı eteklerinde, Gaziantep-Adıyaman karayolu mevkiinde yapılacağını ve zemin etüt
çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Barajın 88 metre yükseklikte ve en fazla 231 milyon metreküp su hacmi kapasiteli olacağını belirtti. Yapımına başlanacak olan barajın sayesinde Araban ve Yavuzeli ilçelerindeki tarımsal alanların sulanacağını, dolayısıyla ürün çeşitliliğine ve ürün artışına fayda sağlayacağını bildirdi” dedi.
Milletvekili Erdoğan’ın DSİ ekiplerince yapılan zemin etüt çalışmalarının devam ettiğini açıkladığını anlatan çiftçiler, “Mehmet Erdoğan, barajın Araban ve Yavuzeli ilçeleri ile bölge halkına büyük ekonomik gelir sağlayacağını, barajın yapımı için büyük çaba gösterdiklerini, zemin etüt çalışmalarının tamamlanmasının ardından ihale edileceğini söyledi” diye konuştu.
Barajın Gaziantep-Araban-Adıyaman bölünmüş karayolu ekseninden geçeceğini, yol güzergahının nereden geçeceği konusunda da bilgilerinin olmadığını belirten çiftçiler, yetkililerden bilgilendirmelerini istediklerini ifade etti.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ziyaret köyü Muhtarı Sıddık Turan ile Ziyaret köyü çiftçilerinden Kadir Turan ve Vakkas Yücel, “Yıllardan beri yapımını beklediğimiz Çatboğazı Barajı’nın yapılması ile birlikte Araban ilçesi ve bölgenin kaderi değişecek” dedi.
Milletvekili Erdoğan’dan memnun olduklarını dile getiren vatandaşlar, “Çatboğazı Barajı’nda yapılan çalışmalar ve şu anda gelinen nokta konusunda bilgi istiyoruz. 30 yıl önce, geçmiş siyasiler tarafından Araban ovasının sulanması için gündeme getirilen ve her seçim döneminde gündeme getirilip seçimden sonra yine unutulan Çatboğazı Barajı’nın yapımını yeniden gündeme getiren Mehmet Erdoğan ve AK Parti Hükümeti’ne sonsuz teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştular.

catbogazi_baraji

Kaynak: İHA

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.