Vanda Duble Yol ÇalışmalarıVan Valisi Münir Karaloğlu, Özalp karayolu üzerinde devam eden duble yol çalışmalarını inceleyerek yetkililerden bilgiler aldı.
Sabah saatlerinde Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü çalışanları ile kahvaltıda bir araya gelen Vali Münir Karaloğlu, ardından yürütülen çalışmaları izlemek için Van – Özalp karayoluna geçti. Çalışmalar hakkında Karayolları 11. Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu’dan bilgi alan Vali Karaloğlu, 2010 yılı sonuna kadar Van Gölü etrafındaki tüm yolların duble yol olacağını ifade etti. İl genelinde bu sene 45 kilometrelik duble yol çalışmasının olduğunu kaydeden Karaloğlu “Özalp-Kapıköy-Van yolunu bu sene ihale etme niyetimiz vardı. Yalnız karayolları çok açılınca ihale onayı alamamıştık. Fakat şuan karayolları bölge ekibi ile bu yola girdik. Karayollarının makinesi, işçisi ve ekibiyle burada çalışıyoruz. Maşallah bu kadar ilerlediklerinin farkında da değildik. Şu anda 11 kilometrelik bölünmüş yolun alt yapısı neredeyse bitmiş durumda. İnşallah bu yolun en azından bir kısmının bu sene üst yapısını da dökerek Van-Özalp arasındaki duble yol çalışmalarını bitirmiş olacağız. Kapıköy sınır kapısı açıldıktan sonra Türkiye
ile İran’ı birbirine bağlayan en önemli arterlerden birisi olacak. Onun için bu yolu biz çok önemsiyoruz. Tren yolu üzerinde bir hemzemin geçitli kavşak olarak ihale edildi. İnşallah önümüzdeki günlerde o köprünün inşaatına da başlayacağız” dedi.
Van-Başkale arasında yapılan yolun da Güzelsu’ya kadar bitirileceğini söyleyen Vali Münir Karaloğlu, Van-Tatvan arasındaki yolun ise il sınırı içerisinde bulunan Kuskunkıran Tüneli’ne kadar olan kısmının tamamen bitirileceğini kaydetti. Tünelin de bu yıl sonunda trafiğe açılacağını anlatan Karaloğlu, ”Sadece Van ilinde 2002 yılında 34 kilometre olan duble yol, şu anda 214 kilometreye çıkmış durumda. Bu rakam 2010 yılı sonunda neredeyse yeni ilavelerle 300 kilo metreyi bulacak. Bu da Van için büyük bir
kazanım. Alt yapı olmadan bu şehirleri geliştirmemiz mümkün değil. Bu alt yapıları bizim güçlendirmemiz lazım” şeklinde konuştu.

karayolu_van

Kaynak: İHA

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.