Başbakan Erdoğan Ankara Lojistik Üssünü AçtıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye artık lafta stratejik konumda değil, uygulamada da stratejik konumda olduğunu ispat ettiği kadar, lojistik önemini de şu yatırımlarla ortaya koyan bir ülke. Bu stratejinin gerektirdiği altyapı çalışmalarına devam ediyoruz” dedi.
Başbakan Erdoğan, Kazan ilçesindeki ‘Ankara Lojistik Üssü’nün açılış törenine katıldı. Törene Devlet Bakanları Hayati Yazıcı, Faruk Nafiz Özak, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ankara Lojistik Üssü Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Gündüz ve çok sayıda davetli katıldı.
Törende bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, küresel finans krizi sürecinde 52 girişimcinin 100 milyon dolarlık bir yatırımı gerçekleştirmiş olmasının her türlü takdirin üzerinde olduğunu söyledi.
Yaklaşık 400 bin metrekare alanda 2 bin 500 tır ve kamyonun ihtiyacına cevap verecek Avrupa standartlarındaki bu devasa tesisin, 4 bin kişiye istihdam temin etmesinden dolayı da her türlü takdirin üzerinde olduğunu vurgulayan Erdoğan, “İstihdamda sıkıntının yaşandığı bir dönemde böyle bir adımın atılması alkışlanması gereken bir husustur. İnşallah 2011’de 2. etap da devreye alınacak ve yeni bir istihdam alanı doğacaktır” dedi.
Erdoğan 79 yılda 6 bin 101 bölünmüş yol inşa edildiğini ancak 8 yıllık iktidarlarında bunun 2 katından fazla, yani 12 bin 773 kilometre bölünmüş yol inşa ettiklerini belirterek, “Özellikle tır ve kamyon şoförleri bu yolların kıymetini herkesten fazla takdir diyor. Biz de diyoruz ki şikayetiniz bize, memnuniyetinizi tüm tanıştığınız dostlara yapın” dedi.
Demiryolu taşımacılığında da önemli adımlar attıklarını anlatan Erdoğan, “İnşallah 2013’te Marmaray bitiyor ve bitişiyle birlikte Londra’yı Pekin’e bağlıyoruz. Yani sadece tırla, lastikli sistemle değil, demir yolu ağıyla da bağlıyoruz. Boğazı denizin altından geçerek bu da halloluyor. Marmaray’la, Kars-Tiflis-Bakü hattı ile Londra Pekin hattı tamamlanmış olacak” dedi.
İstikrarlı büyümenin devam edeceğini belirten Erdoğan, “Bunda kararlıyız. Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine kesinlikle çıkarıyoruz, çıkartacağız. Türkiye artık lafta stratejik konumda değil, uygulamada da stratejik konumda olduğunu ispat ettiği kadar, lojistik önemini de şu yatırımlarla ortaya koyan bir ülke. Bu stratejinin gerektirdiği altyapı çalışmalarına devam ediyoruz” dedi.
Başbakan Erdoğan’ın ilk etabının açılışını yaptığı, taşımacılık sektöründe kamu ve özel girişimin bir ürünü olan Ankara Lojistik Üssü’nde 80 firma faaliyet gösteriyor ve yaklaşık 700 kişi çalışıyor. Projenin tamamlanmasıyla üste firma sayısının 400’e, çalışan sayısının da 4 bin kişiye ulaşması, 3 bin tır ve kamyon/gün yoğunluğu olması hedefleniyor. 19 bin metrekare kapalı alana sahip üste 300 ofis, 2 restoran, 1 kafeterya içerisinde şoförlerin duş, tuvalet, terzi, çamaşır yıkayabilme gibi ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri sosyal alanlar ile depolar antrepolar, tır parkı, akaryakıt istasyonu, tamir ve bakım üniteleri, ticari alanlar da bulunuyor. Ankara Tır Gümrük ve Muhafaza Müdürlükleri, Sanayi Bakanlığı İl Müdürlüğü ve Ankara Sanayi Odası ve Ankara Ticaret Odası gibi kamu ve özel kurum ve kuruluşların temsilcilikleri yer alıyor. 7 yüz bin metrekare yerleşim alanına sahip olan üssün, birinci etabı 100 milyon dolara mal oldu. Gelecek yıl faaliyete geçmesi planlanan ikinci etabın da 100 milyon dolara mal olması bekleniyor.

ankara_lojistik

Kaynak: İHA

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.