Samsunda Ulaşım Kalitesi ArttıSamsun’da bulunan 806 kilometre yol ağının 275 kilometresi bölünmüş yol haline geldi.
Kara yolları yatırımları hakkında bilgi veren Karayolları 7. Bölge Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Samsun’da 806 kilometre yol uzunluğunun bulunduğunu, bu yolun 383 kilometresinin devlet yolu, 423 kilometresinin ise il yolu olduğunu söyledi.
Devlet ve il yollarının 195 kilometresinin bitümlü sıcak karışım, 555 kilometresinin sathi kaplama ve 56 kilometresinin ise yol cinsi olarak sınıflandığın belirten Abdulkadir Uraloğlu, özellikle Samsun-Sinop yol ağında yoğun çalışmaların yürütüldüğünü kaydetti. Yatırımların toplam tutarının 1.2 milyar lira olduğunu, 2009 yılı sonu itibariyle 745 milyon TL harcandığını, 2010’nda 123 milyon TL harcama yapılmasının planlandığını ifade eden Uraloğlu, “Şuana kadar 97 milyon TL harcama yapıldı. İl genelinde üç aks altında çalışmalarımız yürütüyoruz. Önemli projelerimizden olan Samsun-Ankara kara yolunun ilimiz sınırları içerisinde bulunan 90 kilometrelik bölünmüş yolu bitti. Ankara’ya kadar sıcak karışım var. Çakallı ve Samsun arasındaki 25 kilometrede kaplama çalışmaları sürüyor. İki şeridin 3 şeride çıkarılması için çalışma başlattık. Kavak’ta iki kavşak projesi yürütülüyor. Kurban Bayramı’na kadar Asarcık girişi, sene sonuna kadar Kavak girişindeki kavşak çalışmaları tamamlanacak. Havza bölgesindeki tünellerle ilgili yaşadığımız olumsuzluğu giderdik, son kat asfaltı kaldı” dedi.
151 kilometrelik Samsun-Sinop karayolu çalışmaları hakkında bilgi veren Uraloğlu, “İlimizde 92 kilometrelik bölüm bulunuyor. 3 kesim halinde ihalesi sürüyor. 70 kilometrelik bölünmüş yola ulaştık. 2012 yılın yolun tamamı bitirmeyi planlıyoruz. 19 Mayıs arasın son kat asfaltı bitirildi. Sene sonu Alaçam kadar bölünmüş yol olacak. Önümüzde yılın ilk ayların da Yakakent’e kadar ulaşacak. Önümüzdeki yılın ilk ayrısında bölünmüş yol haline güzergah alacak” diye konuştu.

samsun

Kaynak: İHA

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.