30 ayda bitecek hızlı trenin ana istasyon Geçit’te, ara istasyon Kazıklı’da… Bir istasyon da Yenişehir’de olacakBursa artık gün sayıyor… 40 yıldır rüyasını gördüğü trene şimdi hızlı tren olarak kavuşmak üzere.
Şu anda…
Devlet Bakanı Faruk Çelik’in açıkladığı gibi süreç işliyor. 22 Nisan’da yeterlilik belgesine hak kazanan 7 firmadan teklif alınarak ihale yapılacak, mayıs ayının ikinci yarısında da temeli atılacak.
Projeye göre…
Bilecik/Osmaneli-Bursa Hızlı Tren projesinde ilk istasyon Yenişehir’in güneyindeki Akdere Köyü’nde yapılacak. Çardak Köyü kuzeyinden, Küçükbal Köyü güneyinden geçecek hat Erdoğan Köyü’nden vadiye inecek.
Ardından…
Gölbaşı’nın güneyinden Çevre Yolu’na ulaşacak, Barakfaki’nin kuzeyinden Kazıklı Köyü’ne gelecek. İkinci istasyon Kazıklı’da olacak.
Sonrasında…
İsmetiye ve Demirtaş’ın kuzeyinden Yalova Yolu’nu aşacak, Geçit’in de batısından geçecek.
Bursa İstasyonu ise Geçit Kavşağı’nı güneye doğru geçtikten sonra, Teknik Malzeme Fabrikası’nın arka tarafında yeni oluşan sitelerin bitimine yapılacak.
Projeye göre; Bandırma-Osmaneli arasının 185 kilometre. Bandırma-Bursa etabının uzunluğu 90 kilometre, Bursa-Osmaneli arası ise 95 kilometre.
İhalede…
İlk etapta 41-116 kilometreler arası yapılacağı bilgisi yer alıyor. Bu da, ilk etabın Yenişehir’den başlayıp kent merkezini geçerek Bursa batısına doğru 21 kilometre daha ray döşeneceği anlamına geliyor.
Verilen süre ise 30 ay olarak görülüyor.

Kaynak: Ahmet Emin Yılmaz

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.