Aksaray Havaalanı arasında hizmet veren M1 metro M3 Kirazlı seksiyonu devreye girince iptal edilecek

Aksaray Havaalanı arasında hizmet veren [M1] numaralı metro hattından Otogar’da dallanan ve tek istasyonluk bir arayla ortalama 90 saniye içinde Esenler’e git-gel yapan [M1a] sayılı geçici “mekik” hattı, [M3] Kirazlı seksiyonu devreye girince iptal edilecek.


Bugün itibarıyla güniçinde 7-8 dakikada bir (her bir çeyrekte 2 servis) olacak şekilde “Otogar-Esenler” mekiği mevcuttur. 05:45 ile geceyarısı 00:03’e kadar düzenli aralıklı sürekli shuttle’ların yapıldığı parkurda geceleri 22:00’den sonraki son 2 saatlik dilimde hareket aralıkları 10’ar dakikaya düşmektedir.

Sabah piklerinde ise Aksaray ve Esenler hareket noktalarından 5 ve 10 dakikada bir “Aksaray-Esenler” uzun destek parkuru gerçekleştirilmektedir. Böylece Otogar’da aktarma ile oluşacak ortalama 3 dakikalık zaman kaybı minimize edilmektedir. Uzun servisler akşam piklerinde yapılmamaktadır.

İstanbul Otogarı’nın hemen altında bulunan metro istasyonu toplam 3 banttan oluşmaktadır. Orta bant “Esenler” mekiği için kullanılmakta olup, her iki uçtaki raylar ise gidiş ve geliş uzun seferlere ayrılmış bulunmaktadır. Aksaray yönünden gelerek Otogar’da inerseniz, sol kapılara yaslı orta platformun üzerinde birkaç dakika beklemeniz durumunda orta yola bir “Esenler” mekik seti gelir. Buna ücretsiz şekilde aktararak 1.5 dakika sonra Esenler’e ulaşabilirsiniz. Aynı durum karşı istikamette de, yani Havaalanı yönünde de geçerli olup, orada da sol kapılardan inerek yine orta banda yaslanan platforma geçerek Esenler mekiğine inip-binebilirsiniz.

Shuttle seferleri tek katarla gerçekleştirilmektedir. Ortalama; “1.5-2 dakikalık bir seyahat süresi+1.5 dakikalık son istasyonda bekleme müddeti+1.5-2 dakikalık geri dönüş süresi+1.5-2 dakikalık bekleme müddeti” şeklinde seri bir oreri mevcuttur.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar