Bursa-Ankara Hızlı Tren Temeli için İkinci Erteleme

Bursa’nın beklediği hızlı trenin önce, yeterlilik belgesi alamayan bir firmanın itirazı nedeniyle ihalesi gecikti. Şimdi de ihaleye itiraz ikinci rötarı getirdi. Bu gelişme, bayramdan sonra planlanan temel atmanın da ertelenmesini getiriyor. Şimdi gözler, itirazı inceleyen Kamu İhale Kurumu’nda…


Bursa uzun yıllar demiryolu istedi ve bekledi. Hatta, tren konulu dönemin CHP milletvekili Kemal Demirel patentli her biri orijinal tren eylemlerine tanıklık ettik.

Her dönem iktidar partileri büyük sözler verdiler. En bağlayıcı söz, AK Parti iktidarı döneminde Grup Başkanvekilliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Devlet Bakanlığı yaptığı dönemlerde Faruk Çelik’ten geldi.
Sözünü yerine getiren de yine Çelik oldu.

Yıllarca Bandırma-Bursa-Osmaneli hattının yapımını bekleyen, beklerken de Ankara-İstanbul hattına Bilecik’ten bağlanıvermeyi hayal eden Bursa’ya Ankara-Bursa Hızlı Treni müjdesi geldi.

Gerçi…

Proje ve tüm aşamaları henüz sonuçlanmış değil ama hızlı tren heyecanı Bursa’nın beklentisini yükseltti.

O aşamada…

İhaleyi hazırlayan Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü başvuru yapan 22 müteahhit grup ve ortaklık arasından 8’ine yeterlilik verdi. Planlamaya göre ihale 22 Nisan’da yapılacak, mayıs ayı ortasında da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gelip temeli atacaktı.

Ama…

Bursa’yı heyecanlandıran habere ilk rötar, yeterlilik aşamasında geldi. DDY’nin yeterlilik vermediği firmalardan biri itiraz etti.

Etik Kurulu da itirazı uzun uzun inceledi. İhale planlanan tarihte yapılamadı, dolayısıyla temel de atılamadı.
İnceleme sonunda itiraz haklı bulunanca, bu kez 1 Ağustos’ta 9 grubun katılımıyla teklif alma yöntemiyle ihale gerçekleşti.

İhalede…

75 kilometrelik Bursa-Yenişehir hattının yapımı için en düşük fiyatı 393 milyon lirayla YSE Yapı-Tepe İnşaat ortaklığı verdi.

Sonrasında…

DDY Genel Müdürü Süleyman Karaman ile görüşen AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Kemal Şerbetçioğlu haberi iletti:
Bayram sonrası hızlı trenin temeli atılacak.

Dün…

Ankara-Konya Hızlı Treni’nin yolcu taşımaya başlamasından sonra bizim hızlı treni bir kez daha sorma gereği duyduk.
Meğer…

1 Ağustos’ta YSE Yapı-Tepe İnşaat ortaklığının 393 milyon lira ile en iyi teklifi verdiği ihaleye, 469.6 milyon lirayla ikinci en iyi teklifin sahibi olan Societa Italiano Percondatte Spa-Kolin ortaklığı ve 512 milyon lirayla üçüncü en iyi teklifi veren

Yapı Merkezi İnşaat itiraz etmişler.

Yani…

Konya’nın sefere başladığı şu günlerde bizim hızlı tren daha ihale aşamasında ikinci rötarı yaşıyor.

İtiraz şu anda Kamu İhale Kurumu tarafından inceleniyor. Nasıl bir karar çıkacağı elbette bilinmiyor ama bu gelişme bile, planlandığı gibi bayramdan hemen sonra temel atma düşüncesini ortadan kaldırıyor.

Kaynak: Olay Gazetesi – Ahmet Emin Yılmaz


İlk yorum yapan olun

Yorumlar