Bursaray’daki gecikmelerin nedeni bilinçsiz yolcularBURSARAY’DAKİ GECİKMENİN NEDENİ BİLİNÇSİZ YOLCULAR
– BURSARAY VAGONLARINDA ACİL DURUMLARDA KULLANILMASI GEREKEN ACİL KAPI AÇMA KOLUNU GEREKSİZ YERE ÇEKEN KİMLİĞİ BELİRSİZ YOLCU, DÜN AKŞAM SEFERİN 15-20 DAKİKA GECİKMESİNE YOL AÇTI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım şirketi BURULAŞ tarafından işletilen Bursaray hafif raylı sistem hattında dün akşam (PAZARTESİ) saat 19.10 sıralarında yaşanan 15-20 dakikalık gecikmenin bilinçsiz bir yolcunun acil kapı açma kolunu çekmesinden kaynaklandığı belirlendi.

Bursaray hatlarında dün akşam saat 19.10 sıralarında yaşanan gecikmenin nedeni belirlendi. İftar saatinin yaklaşması nedeniyle vagonları dolduran vatandaşlar, Merinos istasyonu çıkışında hareketlenen vagonun bir anda durmasıyla şaşkınlık yaşadı. Sürücünün sistemi resetleyip, yeniden harekete geçirdiği vagonlar, bir kez daha durunca yolcuların tepkilerine neden oldu. Trenin iki kez durması 15-20 dakikalık bir gecikmeye yol açtı. Tüm hattın entegre olarak çalışması nedeniyle Organize Sanayi Bölgesi hattında yaşanan olay her iki hatta da gecikmeye neden oldu.

Acil açma kolu çekilmiş

Olayın ardından yapılan incelemelerde, hareket halindeki vagonların durmasına yol açan olayın, acil durumlarda yolcu tahliyesinin sağlanması için kullanılan acil kapı açma kolunun gereksiz yere çekilmesinden kaynaklandı. Güvenli yolculuk için vatandaşları vagonlarda daha dikkatli hareket etmeye davet eden BURULAŞ Genel Müdürü Levent Fidansoy, “Gereksiz yere yapılan bir hareket, iftar saatinde sistemde bulunan yolcuların geç kalmasına neden oldu. Vagonların içinde bulunan Acil Kapı Açma Kolu gibi aparatlar, acil durumda kullanıldığında hayat kurtarır. Fakat merak ya da farklı amaçlarla kullanıldığında da başta bulunduğu vagon olmak üzere, sistemde bulunan tüm vagonlarda büyük gecikmelere sebep olmaktadır” dedi.

Kaynak: BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI

Reklamlar