Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne raylı eleştiri bombardımanı!Görüşler açıklanırken, eleştiriler olur.
Kimin söylediği önemlidir!

Dün…

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, kentin ulaşımı ve yerel yönetimin düşündüğü tramvay hatları hakkında açıklamalar yapıldı.

Mevcut işleyiş, çarpıcı tespit ve verilerle anlatıldı. Yapılmak istenen yeni uygulamalar, teraziye alındı.

Eleştiriler dinledik.

Bilimin merkezi olmakla beraber, kamusal kanumun da adresi olan İMO, Bursa’nın en doğruları gerekçesiyle yine medya önüne çıktı.

Raylı sistem, genel ulaşım düzeni ve toplu ulaşım sorununa kesin çözüm olarak gösteriliyordu, ancak en doğruların gereği de vurgulandı.

İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, hafif raylı sisteme ilk başlandığında % 76 olan doluluk oranının, bu yıl % 35’e gerilediğine değindi. Cumhuriyet-İncirli hattındaki tramvaya da, kentsel aksesuar tanımında bulundu.

Çök yönlü, detaylı görüşler açıklandı.

Yerleşik düzen ve ulaşıma yönelik yeni dönem ana planlama hazırlıklarının yürütüldüğü süreçte, raylı sistem ek hat ve köprülü kavşak projelerine başlanması, hayretle karşılandı.

Eldeki bilimsel çalışma ve gelecek öngörülerinin de, bilimsel doğrular ve kavramların da, göz ardı edildiği anlatıldı.

Kent Meydanı’ndan Yalova Yolu’na raylı sistem bağlantısı ile Merinos- Setbaşı arasına düşünülen yer altı hatlarının iptal edilmesine karşı çıkıldı.

Emek İstasyonu’na yönelik bölgesel otopark uygulamasının ortadan kalktığı, bu istasyonun da yer aldığı ek hattın, söylendiği gibi % 36 tasarrufla yapılmadığı da iddia edildi. Uludağ Üniversitesi’ne bağlantının da, ana işlevden kopuk olduğu söylendi.

Uygulanmak istenen merkezi tramvay hattı da ele alınırken, yer altından tünel yönteminin iptal edilmesi, ciddi nihai çözüm sapması olarak gösterildi.

Atatürk Caddesi- Kent Meydanı arasında düşünülen tramvay hattının, tek yönlü ve seferlerin de uzun aralıklı planlanmasına, hizmet yanlışı gözüyle bakılıyor. Taşıt trafiğiyle oluşacak kesişme de, bir diğer ciddi sıkıntı olarak gösteriliyor..

Şahin, söz konusu ilk merkezi hattın ele alınması için 4 üretici firmayla temasta bulunduklarını da gündeme getirdi.

Bu firmaların da Alstom, Siemens, Stadler ve Peza olduğu öğrenilirken, İMO olarak, böylelikle de haklılıkların sektör gözüyle anlaşıldığı da belirtildi.
Altı çizilen bir başka husus…

Raylı sistemde mevcut hafif raylı sistem, eski tip tramvay ve yeni nesil tramvay uygulamalarının birbirleriyle bağlantılı ve tamamlayıcı olabilmesi gereği… Böyle bir durumun dikkate alınmadığı ve alınmayacağı da vurgulanıyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım planlaması için bir firmaya görev verdiği de anımsatılırken, “Bu firmaya, kendisine neyin nasıl olması gerektiği soruldu ve çalışması bitmedi. Belediye ise, yeni projeler yapıyor. Mudanya yoluna yapılmak istenen Fethiye Viyadüğü, buna yeni bir örnek ve bir ucube olacaktır. Bu tablo karşısında, hem firmanın hem de belediyenin kendi uzmanlarının da sıkıntı duyduğunu düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Bilim zemininde ve kamusal görev gerekçesiyle İMO, yine sahnede. Kamusal yönetimce, davete dayalı olmasa bile, kent yönetimine dışarıdan katılımcılık uygulanmış oldu.

Kaynak: Serkan İnceoğlu – Bursa Hakimiyet köşe yazarı

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.