Eskişehir Balıkesir hattı modernizasyonunu Alstom yapacak

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Eskişehir ile Balıkesir’i bağlayan hat üzerindeki sinyalizasyon ve telekomünikasyon sistemleri temini için Alştom’la sözleşme imzaladı. Bu 328-km uzunluğundaki demiryolu bağlantısı, aynı zamanda Kütahya’ya da hizmet veriyor.


Yaklaşık 89 milyon Euro tutarında olan sözleşme Alstom tarafından tüm hatboyu, işletmede denenmiş Avrupa Demiryolu Trafiği Yönetim Sistemi ve Avrupa Tren Kontrol Sistemi (ERTMS/ETCS) 1. ve 2. seviyelerine dayanan “ATLAS” sinyalizasyon sisteminin, “Smartlock” elektronik antlaşmanın ve entegre kontrol merkezi Iconis donanımının tasarımı, imalatı ve teminini kapsıyor. Proje kapsamında Alstom, dağıtım ve kesintisiz güç kaynağı sistemlerinin yanı sıra hemzemin geçit sistemleri ile teknik donanım yapılarını da temin edecek. ERTMS/ETCS araçüstü donanımı ve bununla birlikte Otomatik Tren Durdurma (ATS) hatboyu sistemleri de 27 TCDD lokomotifinde kurulacak.

36 ayda bitecek

Atlas donanımı Alstom’un Fransa’daki Villeurbanne tesislerinde üretilecek olan projede, modernizasyon ve donanım işlerinin 36 ay sürmesi bekleniyor. Yeni donanımlı sistem Kasım 2014 yılında işletmeye alınacak. Bu yeni sinyalizasyon sistemi, TCDD’nin Eskişehir – Balıkesir arası demiryolu hizmetlerini etkin ve kesintisiz bir şekilde yönetmesini sağlayacak. Sistem, TCDD trenlerinin ortalama hızının 160 km/saate kadar çıkartılmasını ve güvenliğini iyileştirmek suretiyle hattın kapasitesinin arttırılmasını sağlayacak.

Alstom Türkiye çalışanları, Alstom sinyalizasyon uzmanlık merkezlerinin desteğiyle, konvansiyonel demiryolu hatlarının modernizasyonuna ilişkin TCDD yatırım programının gerçekleştirilmesine yönelik katkılarını sürdürecek. Alstom’un Eskişehir – Balıkesir hattına “ATLAS” ERTMS/ETCS çözümünü tesis etmesi; sınır geçişlerini kolaylaştıracak, hatların işletim kapasitesini arttıracak, trafik emniyetini en üst seviyeye ulaştıracak ve ulaşım süresini azaltacak olan Avrasya demiryolu pazarı homojenliğine yönelik bir başka adımı gösteriyor.


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar