Adana Metrosu bilmecesiBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstasyon Meydanı’nda Adanalılara söz verdi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise Adana Metrosu’nun devri konusunda net bir tarih vermiyor. Başbakan’ın Başdanışmanı ve Adana Milletvekili Necati Çetinkaya “En kısa zamanda devir gerçekleşecek” diyor. Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, kısa vadeli tedbirlerle, ring otobüslerle sorunu çözmeye çalışıyor. Adanalılar sabırsızlıkla kronikleşmiş ulaşım sorununun biran önce çözülmesini istiyor.

MEHMET ATAY

ADANA (YENİGÜN)- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı ve Adana Milletvekili Necati Çetinkaya, Adana Metrosu’nun en kısa zamanda Ulaştırma Bakanlığı’na devredileceğini ve Adana’nın trafik sorununun çözüleceğini söyledi. Adana’nın uydu aracılığıyla yayın yapan ilk kanalı ADANA TV’ye özel röportaj veren Çetinkaya, Adana’nın sorunlarını ilk ağızdan Başbakan’a ilettiğini ve en önemli sorunlardan birisi olan Metro’nun devrinin de takipçisi olduğunu belirterek, “Bakan arkadaşlarımızla bu konuları sık sık görüşüyoruz. Yakında Adana’ya yapılacak stadın ve Sağlık Kompleksinin temellerini hep birlikte gelip atacağız” dedi. Adana’nın bir enerji üssü haline geleceğini, 2023 yılına kadar verilen tüm sözleri gerçekleştirmeyi hedeflediklerini anlatan Çetinkaya, “Metro’nun devri” konusunda net bir tarih vermedi.

Bilindiği gibi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan seçim mitingleri sırasında İstasyon Meydanı’nda Adanalılara söz vererek, “Metro Ulaştırma Bakanlığı’na devredilecek ve Adana bu kamburdan kurtulacak” demişti. Ulaştırma Bakanı Bin Ali Yıldırım geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada gündemlerinde Ankara Metrosu’nun olduğunu, şimdilik Adana Metrosu’nun beklemede olduğunu söylemişti.

ADANALILARIN SABRI TÜKENDİ

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, uygulamaya koyduğu geçici çözümlerle Adana trafiğini rahatlatmaya çalışıyor. Günde ortalama 5-6 bin yolcu taşınan Metro’da sefere konulan ring otobüsler sayesinde yolcu sayısı 40 binlere çıktı. Ancak alınan bu tedbirler sorunu çözmediği gibi Adanalıları da sabırsızlandırıyor.

Bu konuda düşüncelerini açıklayan Adanalılar, “Sayın Milletvekillerimiz konuşurlarken, hep cekli-caklı konuşuyorlar. Net bir şey söylemiyorlar. Metro hangi tarihte Ulaştırma Bakanlığı’na devredilecek ve yarım kalan inşaatına başlanacak. Stadın ve Sağlık Kompleksinin temeli hangi tarihte atılacak. Eskişehir ve Konya’da olduğu gibi Adana’ya hızlı tren ne zaman gelecek. Karataş-Yumurtalık ne zaman turizm bölgesi olacak. Ceyhan ne zaman Enerji Üssü olacak?” diyerek Adana Milletvekilleri Ömer Çelik, Necati Çetinkaya, Ali Küçükaydın, Fatoş Gürkan, Mehmet Şükrü Erdinç ve Necdet Ünüvar’ın daha aktif olmalarını istediler.

Kaynak: Medya Yenigün

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.