Boğaz Altından Trenle Geçişte Geri Sayımİstanbul Boğaz’ın altından trenle geçişe çok az kaldı. İşte Marmaray projesinde son durum…

Temeli 2004’te Atılmıştı

Temeli 2004 yılında atılan Marmaray projesi, Yenikapı, Sirkeci ve Üsküdar’daki arkeolojik buluntular nedeniyle bir kaç kez gecikmeye uğradı.

Dünyanın en büyük ulaşım projelerinden biri olan Marmaray’ı benzerlerinden farklı kılan özelliği, 60 metreyle dünyanın en derin batırma tüneline sahip oluşu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geçen Şubat ayında, Üsküdar-Sirkeci arasında Boğazı dipten kateden 1387 metrelik tüneli yürüyerek geçmişti. 29 Ekim 2013’e yetiştirilmeye çalışan projede hummalı çalışma sürüyor.

Tünelin İnşası Bitmek Üzere

TRT Haber’in canlı yayınına katılarak gelinen son aşamayı anlatan Marmaray Bölge Müdürü Haluk Özmen, önemli bir bilgiyi de ilk kez açıkladı.

Özmen, “Karadaki delme tünellerimizin 150 metresi hariç tamamen tamamlanmış durumda. Sadece Yenikapı ve Yedikule arasındaki 150 metrelik bölümde çalışma devam ediyor. 15 gün sonra bu bölge de tamamlanmış olacak ve bu proje kapsamındaki tüm tünellerin inşası bitmiş olacak” diye konuştu.

Günde 1 Milyon Yolcu Karşıdan Karşıya Geçecek

Marmaray hayata geçtiğinde İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakalarındaki banliyö trenleri birbirine bağlanacak ve günde 1 milyon yolcu, ilk kez trenle Asya’dan Avrupa’ya geçecek.

Ayrılıkçeşme istasyonunda Kadıköy-Kartal metrosuna bağlanacak olan hat sayesinde ilk etapta Kartal’dan Zeytinburnu’na kadar hiç yeryüzüne çıkmadan yolculuk yapılabilecek.

İhale aşamasında olan Marmaray’ın ikinci etabı tamamlandığında ise Kocaeli’nin Gebze ilçesiyle İstanbul’un batı ucundaki Halkalı, yer altından birbirine bağlanacak.

Kaynak: TRT HABER

Reklamlar