Bursa-Yenişehir hızlı tren muammasıUlaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın açıklamasına göre, Bursa’nın yıllardır gerçekleşmeyen rüyası hızlı tren hattı inşaatı 2010 yılında başlayacaktı.

Üstelik Yıldırım bu açıklamayı, MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy’un sorusu üzerine “Bursa-Bilecik’e de 2010’da başlıyoruz, tamam mı? Bak burada söylüyorum. 2010’da Bursa-Bilecik’in inşaatına başlıyoruz” şeklindeki sözleriyle Bakanlığının 2010 yılı bütçesinin 21 Aralık 2009 tarihindeki görüşmeleri sırasında Meclis kürsüsünden yapmıştı.
Sonrası hepimizin malumu!

2010’da hızlı tren inşaatına tek bir kazma dahi vurulamadı ve verilen söz de gerçekleşmedi.
2010 gibi maalesef 2011 de verilen sözün gerçekleşeceği günü beklemekle geçti ve hala bir inşaat faaliyeti görünmüyor ortada.

ÖZENSOY YİNE SORDU…

Meclis Genel Kurulu’nda dün Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 2012 yılı bütçe görüşmeleri vardı. Ben de görüşmeleri TBMM TV’den pür dikkat izledim.

Bakan Yıldırım demiryollarıyla ilgili çalışmaları anlatırken şöyle dedi:
“Şimdi zaman sıkıntım var. Demiryolundan da birkaç cümle söylemem lazım. Demiryolları Türkiye Cumhuriyeti’nin istiklali kadar önemlidir. O yüzden Büyük Atatürk diyor ki; ‘demiryolları refah ve ümran tevlit eder ve demiryollarıyla…”
İşte bu noktada Yıldırım’ın konuşma insicamı bozuldu ve “Bursa’ya hızlı tren ihalesi yapıldı, yapıldı. Bursa-Yenişehir etabı ihalesi yapıldı, yer teslimi de yapıldı. Yenişehir-Bilecik arasının da ihalesi yapılıyor” dediği duyuldu.
Yıldırım’ın neden böyle konuştuğu çok geçmeden ortaya çıktı.

MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy birkaç dakika sonra Ankara’dan aradı ve oturduğu yerden Bakan Yıldırım’a “Bursa hızlı tren projesi ne oldu? 2010’da temelini atıyordunuz, ne oldu?” diye seslendiğini, Yıldırım’ın soruya böyle bir yanıt verdiğini açıkladı.

“İNŞAATI NEDEN BAŞLAMADI?..”

Ardından Yıldırım’ın sözlerini değerlendiren Özensoy şunları ekledi:
“Sayın Bakan, Bursa-Yenişehir hızlı tren hattı inşaat ihalesi ve yer tesliminin yapıldığını açıkladı. Ancak yer teslimi ihaleyi kazanan firma ile sözleşme imzalanmasından sonra yapılır ki, biz sözleşme yapıldığını duymadık! Hadi diyelim ki, yer teslimi yapıldı. O zaman inşaat bugüne kadar neden başlamadı? Sayın Bakan ayrıca Yenişehir-Bilecik hattı ihalesinin de yapılacağını söyledi. Oysa 8 Aralık’ta AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk’ün Yenişehir-Osmaneli hattı ihalesinin yapıldığını ve hatta ihaleyi kazanan firmayı açıklamasına ne demeli? Sayın Bakan daha sonraki konuşmasında Marmaray ve Ankara-İstanbul hızlı tren projelerinin 2013 sonunda, Ankara-Sivas hattının 2016’da, Ankara-İzmir hızlı tren hattının ise 2017’de tamamlanacağını açıkladı ama Bursa-Bilecik hızlı tren hattıyla ilgili hiçbir tarih vermedi. Neden acaba? O yüzden Bursa hızlı tren projesiyle ilgili söylenenler kuşku verici ve bana göre bu proje hala flu. Bu gidişle 2016’da da bitmez”

Benim de bildiğim kadarıyla Bursa-Yenişehir etabı inşaat sözleşmesinin itiraz sürecinden dolayı 18 Aralık’tan sonraki bir tarihte imzalanacağı ve ancak bundan sonraki bir tarihte yer teslimi yapılacağıydı. Şimdi Bursa hızlı tren projesi tam bir muammaya dönüştü!

Bakan Yıldırım konuşmasını “Mehmet Akif Ersoy’un ‘hayal ile yoktur alış verişim, inanın ki, her ne demişsem görüp de söylemişim’ dediği gibi , hayalleri değil, gördüklerini ve yaşadıklarını vatandaşlarımız her yerde anlatıyorlar. Ne dedik, hayaldi gerçek oldu” sözleriyle bitirdi de; “ hani nerede Bursa’nın hızlı treni? Hala hayal! Bu hayal ne zaman gerçek olacak?” diye sormak gerekmiyor mu?

Kaynak: Bursa Hakimiyet – Yılmaz İşel

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.