Bursa’ya kesin çözüm böyle olur!Bursa yönetilirken…
Sorunlara karşı, “çözümün kesin olanı mı, pansuman olanı mı?”, işte bu soruya verilecek yanıt ve bu yöndeki adım önemli.

Gelişmiş ve markalaşmış kentler, toplu ulaşıma tam çözümleri raylı sistemle sağlıyor. Eski Sovyet ülkelerinde bile olan, bizde yoktu.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi, yerel yönetime ait raylı sistem politikasını sert açıklamayla eleştirmişti.

Gerilim var!

Büyükşehir Belediyesi’nin özel bir kuruma hazırlatmak istediği ulaşım ana planlaması bitmeden, raylı sistem uygulamalarına giriliyor.

Dünyaca ünlü Dr. Brenner adlı kurumun, yerel yönetimin siyasi iradeyle kendi önlerine hatlar koymasına ve planlara işletilmek istenmesine de itiraz ettiği konuşuluyor.

Şu günler…

Atatürk Caddesi- Kent Meydanı hattına hemen başlanacağının duyurulması, tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Dün…

İspanya’nın Barcelona kentinden döndük. İMO’nun 4 günlük programında, ulaşım düzeni ve sistemini tanıdık.

Muazzam metro eseriyle karşılaştık!

Kentin dört tarafını sarıyor. Bir durağından binildiğinde, kentin tümüyle yer altından dolaşılmasını sağlıyor.

Bursa, çözümde tersine mi gidiyor?

Gündemde!

Avrupa’da ve İstanbul’da, kent merkezine artık metroların yanı sıra, tünel yollar da yapılırken, Bursa’ya yer altı raylı sisteminin gerektiği sonucuna varmak da mümkün.

Mevcut veriler, Merinos- Atatürk Caddesi arasına tüneli gerektiriyor. Kent Meydanı’ndan Yalova Yolu’na bağlantı için de, yine bu yöntem öngörülüyordu.

Kent içi tramvayla tünel yöntemi tarihe karışacak. Pratik ve ucuz, ancak pansuman uygulama söz konusu olacak. Barcelona’da 24 hatla 150 kilometrelik metro var. Yıllar öncesinden tesis edilmeye başlanmıştı.

Bursa’nın en merkezi caddeleri kısıtlı olmakla beraber, altyapı kazılarıyla hizmete ara verilmesine bile zor tahammül ediliyor.

Cumhuriyet Caddesi’ndeki ilk tramvay uygulaması, taşıt ve yaya dolaşımlarını sendelletti. Çözüm projesi olup olmadığı, tartışılmaya başlandı.

Tünel yöntemi, ele alnmalı!

Nitekim…

Barcelona, en güzel örneklerden biri olup, İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin’le beraber, bizzat tanık olduk ve yaşadık.

Şahin, ayrıca yazışmayla da yerel yönetimden sorularına bizzat yanıt bekliyor ve kendilerini hedef olan açıklamaları da, önemsemiyor.

Tünel yapmayıp, eldeki bir parayla yer üstünde daha fazla hat yapabilme mantığına şiddetle karşı çıkan Şahin, “Söylediklerimizin doğruluğuna, Barcelona örnektir!” diyor.

Şahin, merkezi tramvay hattınıns yapımına muhalefet ederken, “Bu politikamız da, tarihi hataya engel olmak içindir.” diyor.

Bu arada…

Yolları yaparken…

Madem…

“Büyük düşünmeliyiz!” diyoruz, aynı düşünceyle raylı sisteme tünel yönteminin de konuşulması gerekmiyor mu?

Bursa’nın kent merkezi hiçbir zaman büyümeyecek ve insanlar, yine aynı merkez ve yakın çevresi içerisinde olacak?

Az zamanda çok iş başarmak başka, 90 günde bitirilen, ancak tam çözüm sağlamayan kavşaklarla yaşananlar ortada… Tam çözüm getiren proje, uzayan zamanda yapılacak ise, işte, asıl hedefe böyle varmaktır.

Kaynak: Serkan İnceoğlu – Bursa Hakimiyet

Reklamlar