Çevreyolu Düzenlenen Törenle Hizmete AçıldıDenizli Çevreyolu 1. kısım 2. etabın açılışı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımı ile yapıldı.
Törene, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Vali Abdülkadir Demir, Denizli Milletvekilleri Nihat Zeybekci, Mehmet Yüksel ve Nurcan Dalbudak, Belediye Başkanı Osman Zolan, Karayolları Genel Müdürü Cahit Turan ile kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.
Törenin açılışında konuşan Vali Abdülkadir Demir, Denizli için çok önemli bir günün yaşandığını söyleyerek, çevre yolunun yapımı ile şehir içi trafiğin yüzde 30 oranında azalacağını söyledi. Temeli atılacak olan Pamukkale yolunun çok kaliteli hale geleceğini belirten Vali Demir, bu projenin tekrar masaya yatırılarak, refüj çalışması, geçiş noktaları ve aydınlatması ile turizme yakışan bir yol haline getireceklerini ifade etti.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise, çevreyolunun bir bölümünü daha açmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Denizli Serinhisar-Pamukkale-Akköy bölünmüş yollarının temelini de bugün atacaklarını belirten Bakan Yıldırım, şöyle konuştu: “Denizli gönüllerin, kültürlerin buluştuğu bir kavşak ilimiz. Şehir içerisinde egzoz kirliliği, ses kirliliği artık olmayacak. Şimdi önümüzdeki 10 yılın ihtiyacını gördük. Ama Denizli’nin önümüzdeki 50 yılını da hayal etmek yetmez, yapmak da bize yakışır. Onu da yapacağız”
Bakan Binali Yıldırım, bölünmüş yolların hayat kurtardığını vurgulayarak, “9 yıl içerisinde yaptığımız sıcak asfalt miktarı 8 bin kilometreyi buluyor. Daha önce yapılanların tamamı 5 bin kilometreyi bulmuyor. Önümüzdeki 4 yıl içerisinde 15 bin kilometre sıcak asfalt daha yapacağız. Bölünmüş yollarımızın tamamı sıcak asfaltla kaplanacak. Bir anlamda bütün bölünmüş yollar otoyol haline gelecek” dedi.
İzmir-Aydın-Denizli demiryolunun Anadolu topraklarında en önce yapılan demiryolu olduğunu ifade eden Bakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “1856 yılında yapılmış ama o günden bugüne hiç bakım görmemiş, hiç yenilenmemiş. Niye sefer yok, çünkü o demiryolunu yeniden yapıyoruz. Yakında bitecek, daha yeni trenlerle hızlı şekilde çalışmaya devam edecek. Denizli’ye 2003’ten önce yapılan yol miktarı 67 kilometre. Biz 202 kilometre bunun üzerine ilave yaptık. 9 yılda 202 kilometre, 79 yılda 67 kilometre işte hizmet farkı burada. 3 kattan fazla. Denizli’ye ne yapsan yakışır. Çünkü Denizli üretiyor. Türkiye’nin zenginliğine zenginlik katıyor”
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, konuşmasının ardından Denizli Çevreyolu 1. Kısım 2. Etap olan Laodikya Kavşağı-Ankara bağlantı kavşağı arasındaki çevre yolunun açılış kurdelesi protokol üyeleri tarafından kesildi. Bakan Yıldırım, Vali Abdülkadir Demir ile birlikte kendi kullandığı araçla çevre yolunun devamı olan 2. kısmın temelinin atılacağı Ankara bağlantı kavşağına kadar gitti. Burada 2. kısmın temelini atan Bakan Yıldırım, iş makinesine binerek bir süre operatörlük yaptı, kepçe ile yerden aldığı toprağı kamyona boşalttı.

Kaynak: denizli.gov

Reklamlar