Gebze-İzmit-Köseköy demiryolu hattı 17.12.2011’de gündüzleri kapatılacakHızlı Tren Projesi kapsamında demiryolu hatlarında yapılacak yenileme çalışmaları nedeniyle 17 Aralık tarihinden itibaren Gebze-İzmit-Köseköy hattındaki tren seferlerinin iptal edileceği duyuruldu.

Bu hatlarda tren yolculuğu yapan binlerce sanayi kuruluşu çalışanı ve üniversite öğrencileri tren seferlerinin iptal edileceğinden dolayı büyük bir mağduriyet ve tedirginlik yaşıyorlar.

Türkiye’de demiryolu ile en fazla taşımacılığın yapıldığı hatlardan birisi Sakarya ile İstanbul arasındaki tren seferlerinin hem de gündüz saatlerinde durdurulacak olması gerçekten de önemli bir sorun olacak.

Üstelik birkaç gün, birkaç ay da değil. Tam 30 ay yani 2,5 yıl boyunca sürecek bu seferlerin olmama süresi.

Bir hafta sonra gerçekleşecek bu önemli gelişmeye rağmen yetkililerin ne çözüm ne de konu hakkında ayrıntılı bilgi vermemesi de bu hatlarda yolculuk yapan insanları iyice tedirgin etmiş durumda.

Kocaeli Üniversitesi’nde öğrenim gören ve aileleri İstanbul ve Gebze’de oturan binlerce öğrenci trenle seyahat ediyorlar.

Yine aynı şekilde sanayi bölgesi olan bu bölgede işçilerin en çok tercih ettikleri ulaşım aracı bu tren seferleri.

Bu hattın 2,5 yıl boyunca kapatılacak olması gerçekten de binlerce insanı çok kötü bir şekilde olumsuz etkileyecek.
Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Hasan Bektaş, halkın çok geniş bir kesimini olumsuz yönde etkileyecek olan bu yol kapatmalarına karşı mücadele edeceklerini söyledi. Yoğun bir taşımacılığın yapıldığı bu bölgede insanların düşünülmeden mağdur edildiğini iddia eden Bektaş, “Öğrenciler, işçiler ve halkımızın büyük bir çoğunluğu bir çok programını bu trenler üzerine yaptığı gerçeği dikkate alınmadan yolu kapatmak, yolculara ´Ne haliniz varsa görün´ demektir” diyerek alternatif çözüm üretilmeden hattın kapatılmamasını istedi.
Tren hatları iki hat üzerinden yapıldığına göre, hızlı tren yenileme çalışmaları yapılırken de tek hat üzerinden tren seferleri yapılabilir.

Tren seferlerinin iptal edilmesi, hızlı tren projesi için bir anlamda gerekli olsa da, burada önemli olan bu çalışmaları insanları mağdur etmeden gerçekleştirmenin yolunu bulmaktır diye düşünüyorum.

Kaynak: Gebze Haber – Levent Altun

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.