Konya YHT garının makyajı aktıKonya için çok büyük bir hizmet olan hızlı trenin yoğunluğunu, sadece içinde ve dışında düzenleme yapılan tren garı kaldıramadı. Hızlı tren seferlerinin aksaması ve vatandaşın soğukta beklemesi ise sıkıntılara neden oluyor.

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğiyle Konya’ya kazandırılan ve Konya’nın sanayisinden turizmine kadar birçok alanda daha da hareketlenmesini sağlayan Yüksek Hızlı Tren’in yoğunluğunu, adeta makyaj yapılarak, yenilenmiş gibi gösterilen Konya Garı kaldıramadı.

SEFERLER AKSIYOR

Mevlana’yı Anma Törenleri’yle birlikte sefer sayısı ve yolcu yoğunluğu artan hızlı trende, seferlerde yaşanan gecikmeler ise zaman zaman bir saati buluyor. Tren garının yolcu bekleme salonunun küçük ve yetersiz olması nedeniyle birçok yolcu treni dışarıda beklemek zorunda kalıyor. Yolcular, soğuk kış günlerinde güvenlik kontrolünden geçerek trene binebilmek için otobüs kuyruğunu andıran metrelerce kuyrukta dakikalarca soğukta bekletiliyor. Peron bölümlerinin kapalı olmaması ise özellikle akşam seferlerinde yolcuların soğuktan perişan olmasına neden oluyor.

YOLCULARIN İSYANI

Tren garında yaşanan olumsuzlukları anlatan yolcular, bekleme salonunun yeterli olmadığını ve tren sefer sayıların artırılması ile beraber çok yoğun bir kalabalık oluştuğunu söyleyerek, hızlı trende güvenlik sorunlarının yaşandığını da iddia ettiler. Tren hareket saatlerinden önce bekleme salonunda büyük bir kalabalık oluştuğunu ve havanın soğuk olmasından dolayı peron bölgesine gitmek istemediklerini söyleyen yolcular, “Bekleme salonu yetersiz, Konya gibi bir şehirde beklentilere cevap verebilecek daha büyük bir gar olmalı” dedi.

GÜVENLİK YETERSİZ İDDİASI

Hızlı trenin güvenlik sorunları olduğunu da dile getiren vatandaşlar, hızlı tren hareket ettikten sonra özellikle yemekli vagonun bulunduğu yerde bir takım rahatsız edici olaylar yaşadıklarını söylediler. Zaman zaman çevreye zarar veren insanların olduğunu fakat güvenlik önlemlerinin yetersizliğinden dolayı Polatlı’ya kadar olaya müdahale edilmediğini savunan bazı vatandaşlar, seyahatlerinde tedirginlikler yaşadıklarını kaydetti. Tren hareket saatlerinden 5 dakika önce alının biletler için uygulanan “ceza sistemi” ile ilgili de rahatsızlıklarını anlatan yolcular, 5 dakika önce alınan biletlerde yüzde yüz zam uygulamasının yanlış olduğunu da belirttiler.

OTOPARK VE ULAŞIM SORUNU

Hızlı tren seyahatindeki güvenlik eksiklikleri ve bekleme salonunun küçük olmasından dolayı yaşanan sıkıntıların yanında gar bölgesinde yaşanan trafik sorunu da vatandaşları canından bezdirdi. Yüksek Hızlı Tren ile seyahat etmek üzere gara gelen vatandaşlar, otoparkın bulunduğu bölgenin kullanılmadığını her gelen insanın aracını garın önüne koyduğunu ve bunun da giriş çıkışlarda problemler yarattığını söyledi. Hızlı tren saatlerinde bölgede yaşanan kalabalığın trafiği olumsuz etkilediğini belirten bölge esnafı da bir an önce bu soruna çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Öte yandan gar bölgesinde bulunan taksi durağının da ileriye kaydırılması nedeniyle taksiyle yolculuk etmek isteyen yolcuların taksi bulmada sıkıntı çektiği kaydedildi.

Kaynak: Yeni Meram

Reklamlar