Adapazarı-Bartın demiryolu projesi Batı Karadenizi KalkındıracakKarabük Valiliği, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası ve Dünya Gazetesi koordinatörlüğünde, Zonguldak, Bartın, Karabük gündemindeki ‘Projeler ve Ortak Akıl Toplantısı’ Karabük’ün Safranbolu ilçesi Zalifre Otel’de gerçekleştirildi.

Karabük Valiliği, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası ve Dünya Gazetesi koordinatörlüğünde, Zonguldak, Bartın, Karabük gündemindeki ‘Projeler ve Ortak Akıl Toplantısı’ Karabük’ün Safranbolu ilçesi Zalifre Otel’de gerçekleştirildi.

Toplantıya, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Karabük Valisi İzzettin Küçük, Karabük Ticaret Sanayi Odası (TSO) Başkanı Pehlivan Baylan, Karabük Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Burhanettin Uysal, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Toksöz, Safranbolu Kaymakamı Gökhan Azcan, Karabük Ticaret Sanayi Odası üyeleri ile işadamları katıldı.

Açılış konuşmasını Karabük TSO Başkanı Pehlivan Baylan yaptı. Pehlivan Baylan, “Burada Bartın, Karabük, Zonguldak ortak akıl toplantısında bölgemizle ilgili projeleri tartışacağız,

2023 vizyonunda Karabük yerini almalı, Zonguldak, Bartın yerini almalı. Bu bağlamda birlikte akıl toplantısı ve birlikte hareket etmeliyiz. Baktığımız zaman dünyada küreselleşmeler ile bazı sektörler fırlayıp gidiyor. Biz bu toplantıların sonunda birçok şeyi karara bağlamamız gerekiyor” dedi.

Karabük Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Burhanettin Uysal da, “Birlik olup kafa kafaya verip sorunları çözmeliyiz. 2013 çılgın projelerin meydana geleceği bir yer olan Karabük’ün hava yolu ile bir yerlere bağlanması gerekiyor. İletişim ve teknolojinin olmadığı yerde hiç bir şey olmayacak ama ben buna inanıyorum ki Karabük çok kısa bir süre sonra İstanbul’a uçak seferlerini yapacaktır” dedi.

Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, “Karabük, Bartın ve Zonguldak bölgesi demir çelik ve madencilikte sanayileşmenin önde gelen illeri arasında yer aldı. Bir zamanlar geçmişte demir piyasasının şekillendiği bir ildi Karabük, Zonguldak’ta TTK’da 40 bin işçi çalışıyordu, Ereğli Demir Çelik’te binlerce insan çalışıyordu. Kamu sanayilerinin yoğun olduğu bir bölgeydi bu bölgeler. Zaman içinde de serbest piyasaya geçişle birlikte kitler büyük ölçüde özelleşti bugün Erdemir, Kardemir, özelleşti. Çimento, Seka fabrikaları özelleşti. 1994 yılında dönemin hükümeti Kardemir’i kapatma kararı dahi almıştı. O günleri unutmamak lazım ama Karabük halkı bir oldu biz fabrikamızdan vazgeçmeyiz dedi. Kardemir bugün bakıldığında çok güzel bir noktada o zamanlarda hammadde alamaz denilen fabrika birden fazla kendi içinde fabrikalar bacaları dikti. Bugün 2 bin tonu zorlayan bir Kardemir görüyoruz. Daha da iyi olmasını arzu ediyoruz, bölgemizi ilgilendiren çok önemli projelerin hayata geçirilmesi için çalışıyoruz” dedi.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise, Biz Zonguldak, Bartın ve Karabük olarak her zaman birlikteydik. Bundan sonrada birlikte olacağız. Birçok projemizde birlikte hareket ediyoruz. Bölgenin gelişmesi ve kalkınması noktasında birden çok neden var ve bu nedenleri bu toplantımızda ortaya koyacağız. Zonguldak 3 il birlikte iken Türkiye’nin en büyük vilayetlerinden birisiydi. İstihdamın sanayinin iş bakımından en önemli illeri arasındaydı. Bu önemlilik hala devam ediyor. Sunulan projeler hayata geçiyor. Üç il olarak birlikte takip ettiğimiz projelerimiz var. Adapazarı, Ereğli, Çaycuma, Bartın Demiryolu projesi bölge için önemli bir proje, inşaat çalışmaları başladı. Limanları sanayi kuruluşlarına bağlayacak, hem yük hem de yolcu taşımacılığını amaçlayan çift hatlı demiryolu projesi bölgenin kalkınması için çok önemlidir. Diğer önemli proje Filyos Projesi, Karadeniz bölgesinin en büyük limanının inşa edileceği büyük bir endüstri bölgesi doğuyor. Karabük Demir Çelik sektörünün, madencilik ve enerji yatırımlarının yer alacağı bu bölgede çalışanların ikamet yeri olarak

Bartın en uygun il, bunun için Bartın’da da konut planlamalarının yapılması gerekiyor. Bartın, Karabük bölünmüş yolunun tamamlanması için çalışmalarımız devam ediyor. Yenice, Hasankadı, Kozcağız yolu yatırım programına alındı. Proje çalışmaları devam eden bu yol Bartın, Karabük arasında önemli bir alternatif yol olacak. Konteynır taşımacılığına izin verdiğimiz Bartın Limanı ile Demirçelik sektörünü birleştirecek bu projeye önem veriyoruz. Her üç ilimizdeki Üniversitelerimizin de hızlı bir şekilde gelişmesi, bölge için büyük bir avantaj, üniversitelerimizden bölgenin kalkınması için önemli projelerin üretileceğine inanıyorum. Bölge turizm potansiyeli açısından çok zengin bir bölge, 59 kilo metrelik Bartın sahilindeki 14 plaj sadece Batı Karadeniz’in değil, Ankara ile birlikte geniş bir hinterlanda hizmet veriyor. Amasra ile Safranbolu’yu birbirinden ayrı düşünmek zaten mümkün değil. Safranbolu’ya gelen turist, Amasra’da balık yemeden dönmüyor. Amasra Yolcu İskelesi ve Yat limanı projesinin inşaatına başladık. Amasra tüneli inşaatına da başladık. Bartın, Kurucaşile yolu da tünellerle birlikte ihalesi yapıldı. Ahşap Tekne imalatı için önemli olan bu ilçemizde de bununla ilgili bir yüksekokulumuz da hizmete girdi. Bartın Irmağı ıslah projesini Devlet Su İşleri (DSİ) Genel müdürlüğümüz yapıyor. Denizden şehir merkezine kadar 14 kilo metre

500 tonluk gemilerin, teknelerin yüzebildiği Bartın ırmağını da turizme kazandırılması çalışmalarımız var. Safranbolu’yu aratmayacak güzellikte ve sayıda Bartın’da 242 tane tarihi evimiz var. Restorasyonları için gerekli destekleri sağlıyoruz. Tüm bunlar bölgemiz için avantajlarımız, Küre Dağları Milli Parkı, Avrupa’nın 100 sıcak noktasından birisi yayla, kanyon, mağara ve şelaleleriyle doğa turizmi açısından çok büyük potansiyele sahibiz. Bu potansiyeli harekete geçirmek için çalışmalarımız devam ediyor. Bartın teşvikten yararlanan bir ilimiz, organize sanayi bölgemiz bu sayede fabrikalarla doldu. Bölgenin en büyük özel sektör demir çelik fabrikası Bartın OSB’de üretime başladı. OSB’nin genişletilmesi çalışmalarına başladık. Bartın bölgenin tarımsal üretim ihtiyacını karşılayacak bir potansiyele de sahip, sulanabilir arazilerimiz var. Kirazlıköprü ve Kozcağız Barajları bittiğinde taşkın koruma amacının yanı sıra sulama amacı da gerçekleşecek ve tarım arazilerimiz bölgenin tarımsal üretim ihtiyacını karşılayacak” dedi.

Ardından Dünya Gazetesi Osman Arolat’ın başkanlığında soru cevap şeklinde devam etti.

Kaynak : www.trafikhaber.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.