Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi’nin Ek Finansmanı Kredi Sözleşmesi Yürürlüğe Girdi

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi’nin ek finansmanı amacıyla 13 Aralık 2011 tarihinde Avrupa Yatırım Bankası ile imzalanan 400 milyon Euro tutarındaki krediye ilişkin Sözleşmesi yürürlüğe girdi. ANKARA (ANKA) – Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi’nin ek finansmanı amacıyla 13 Aralık 2011 tarihinde Avrupa Yatırım Bankası(AYB) ile imzalanan 400 milyon Euro tutarındaki krediye ilişkin Sözleşmesi yürürlüğe girdi. Banka krediyi en fazla 16 dilim halinde öneyecek. Kredinin son bakiyesini meydana getiren en son dilim hariç her bir dilim asgari olarak 25 milyon Euro tutarında olacak.
Resmi Gazete’de yayımlana Milletlerarası Andlaşmaya göre, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi’nin ek finansmanı amacıyla 13 Aralık 2011 tarihinde Avrupa Yatırım Bankası ile imzalanan 400 milyon Euro tutarındaki krediye ilişkin Sözleşmenin imza tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girmesi Başbakan Yardımcılığının 28 Aralık 2011 tarihli yazısı üzerine Bakanlar Kurulu’nca 2 Ocak 2012 tarihinde kararlaştırıldı.
TCDD’nin Gebze (İstanbul’un 44 kilometre doğusu) ve Ankara arasında yolcu trafiği için 478 kilometre uzunluğunda elektrikli, çift hatlı yüksek hızlı demiryolu yapımına ilişkin projenin ilk maliyeti 2 milyar 566 milyon Euro olarak tahmin edildi. Bazı teknik değişiklikler ve ilave yapılardan ötürü projenin toplam maliyetinin ise 3 milyar 648 milyon Euro tutarında olacağı tahmin edildi.
Karar kapsamında projenin finansman şeklinin şöyle olması bekleniyor:
“2 milyar 78 milyon Eurosu Türk Ulusal Bütçesi, 120 milyon Eurosu Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı Kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından sağlanan mali katkı, 1 milyar 450 milyon Eurosu bankalardan sağlanan kredi.”
Sözleşme ile banka projenin finansmanı için borçluya 400 milyon Euro tutarında kredi tesis edecek. Banka krediyi en fazla 16 dilim halinde öneyecek. Kredinin son bakiyesini meydana getiren en son dilim hariç her bir dilim asgari olarak 25 milyon Euro tutarında olacak.


Kaynak : http://www.haberx.comsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar