Ankara Metrosu için ilk ödenek çıktı 2012 için 1.5 milyar lira kaynak aktarıldı (Özel Haber)Başkentliler’in bitişini merakla beklediği metro hatlarında önemli bir gelişme yaşandı. İnşa sürecinde gereken bütçenin yarısından fazlasını karşılayan yaklaşık 1.5 milyar TL’lik pay, Resmi Gazetede yayımlanan 2012 Yılı Yatırım Programına alındı. Yer tesliminin ardından iki yıl sonra ilk yolcu, Batıkent-Sincan hattında taşınacak.

YAPIMI yıllardır süren Ankara Metrosu’nun Kızılay-Çayyolu, Batıkent-Sincan ve Tandoğan-Keçiören hatlarının inşası için gereken bütçe, 2012 Yılı Yatırım Programına alındı. Geçtiğimiz yıl Bakanlar Kurulu Kararı ile Ankara Büyükşehir Belediyesinin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleştirme Bakanlığına devrettiği metro inşaatlarının payı, 2012 Yılı Yatırım Programı’nı içeren Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Güncellenmiş rakamlarla maliyet bütçesi 3 milyar 40 milyon 290 bin TL olarak öngörülen Ankara Metrosu için 2012 Yılı Yatırım Programında 1 milyar 597 milyon 300 bin TL pay ayrıldı. Programa alınan kaynak, metro inşaatlarının sonlandırılması için gerekli olan toplam bütçenin yarısından fazlasını karşılıyor.
İlk sefer Sincan’a
2012 Yılı Yatırım Programı kapsamında Kızılay-Çayyolu hattı için 606 milyon 300 bin TL, Batıkent-Sincan hattı için 458 milyon TL ve Tandoğan-Keçiören hattı için ise 533 milyon TL kaynak ayrıldı. Buna göre Ankara metroları için 2012 yılında ayrılan toplam paydan en büyük rakamı Kızılay-Çayyolu hattı aldı. Programın öngördüğü 1 milyar 597 milyon 300 bin TL’lik pay, toplam maliyetin yüzde 52.53’ü oldu. Üç farklı güzergahtaki metro hatlarının, yer tesliminden itibaren 2 yıl içerisinde yolcu taşımaya başlaması öngörülüyor. Fiziki ilerleme durumları birbirinden farklı olan güzergahlarda ilk sefer, Batıkent-Sincan hattında gerçekleştirilecek.
İnşası, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca gerçekleştirilecek üç metro hattının toplam uzunluğu 40 kilometreyi aşacak. Batıkent-Sincan hattı 15, Kızılay-Çayyolu hattı 16.5 ve Tandoğan-Keçiören hattı ise 9.2 kilometre uzunluğunda olacak. 2012 Yılı Yatırım Programında ayrılan yaklaşık 1.5 milyar TL bütçe ile inşası hızlanacak ve Başkent trafiğine nefes aldıracağı düşünülen metro hatlarına Ankara Büyükşehir Belediyesi toplam 828 milyon TL harcamıştı.
Mevcut hatta yenileme
Öte yandan EGO tarafından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğüne devredilen Ankara Metrosu Elektromekanik İşleri Sözleşmesi kapsamında mevcut hatta yenileme çalışmaları yapılacak. 1997 yılından bu yana Ankaralılara hizmet veren, 12 istasyonlu Kızılay-Batıkent hattının mevcut sinyalizasyon, telsiz, skada, anons, yolcu bilgilendirme ve merkezi saat sistemleri yenilenecek. Batıkent-Sincan hattının sinyalizasyon ve elektirifikasyon sistemleri yapılacak ve Eryaman 2 istasyonu bölgesine makas tesis edilecek. Ayrıca bu bölgede ücret toplama, telefon, telsiz, anons, skada ve merkezi saat sistemleri kurulacak.
324 yeni araç
Kızılay-Çayyolu ve Tandoğan-Keçiören hatlarının sinyalizasyon yapımları, Macunköy’deki depo ve kontrol merkezinin yeni sistem gereksinimlerine göre düzenlenmesi ve mevcut 108 araca ek olarak 324 araç ve araç üstü ekipmanlarının temini, montajı ve devreye alınması da yine bu sözleşme kapsamında gerçekleştirilecek.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr