Ankara’da banliyö hatlarının çalışmadığı bölgeler ulaşım çilesi çekiyorAnkara’da banliyö trenlerinin çalışmaması yüzünden yoğun kış günlerinde vatandaşlar ulaşım çilesi yaşıyor. 5 milyona yaklaşan nüfusun 1 milyondan fazlasını barındıran Sincan ve Etimesgut ilçelerindeki yolcular, otobüslerin yetersiz kalmasından yakınıyor. Her sabah işe gidiş ve akşam dönüş saatlerinde aynı çileyi çektiklerini söyleyen yolcular, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bir an önce otobüs seferlerini artırmasını isterken, Devlet Demiryolları’nın da tren seferlerini başlatmasını istiyor.

Her geçen gün nüfusu artan Ankara’da özelikle batı koridorunda yer alan Sincan, Etimesgut, Eryaman bölgelerinde yaşanan otobüs sorunu had safhaya ulaştı. Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü’nün belirli saatlerde pansuman servislerle sabah yoğunluğunu azaltmaya çalıştığı, ancak bunun sorunu çözmekte yetersiz kaldığı belirtildi. Otobüsün içinde adım atacak yer bulunmazken, duraklarda bekleyen insan yığınlarına karşı da otobüs şoförleri inmek isteyen yolcuları için farklı yöntemler deniyor. Durağa birkaç metre mesafe öncesinde veya sonrasında yolcularını indiren otobüs şoförleri, duraklarda sabah soğuğunda uzun zaman beklemek zorunda kalan yolcuların dolu gelen otobüse akın etmesinin önüne geçemiyor. Yolcunun indiği orta veya arka kapıdan kendilerine yer bulmak için sınırları zorlayan yolcular, otobüsün kapasitesinin üzerinde yolcu almasına neden oluyor. Her gün yaşanan bu çileden muzdarip olan yolcular ise en çok ayakta gitmek zorunda kalan kadın yolcuların rahatsız olduğunu vurguluyor. Ahmet Başaran isimli bir yolcu, “Benim eşim, kızım olsa bu otobüslere bindirmem. Her gün yaşanan şu manzaradan dolayı insanlığımdan utanıyorum. Türkiye’nin başkentine bu görüntü yakışmıyor.” şeklinde tepki gösterdi. Cahit Soylu isimli bir vatandaş da, trenlerin çalışmaması ve metronun tamamlanması nedeniyle bu sorunla karşılaştıklarını belirterek, “Her sabah, güne 1-0 yenik başlıyoruz. İşe gitmeden yoruluyoruz. Otobüsün içinde çeşitli nedenlerle yolcular arasında ya da şoförle çıkan çıkan tartışma ile kavgalar bizi de geriyor. Bütçeme en uygun yer diye bu bölgeden borçla ev aldık. Bilseydim, ulaşımı kolay olan bir yere kiracı olarak taşınırdım. İmkanım olsa evi satıp gideceğim.” serzenişinde bulundu. Emine Uçar isimli bir bayan yolcuysa, “Otobüslerde ayakta duracak yer bile kalmadı. İnsanlar kapının ağzında resmen cama yapışık vaziyette gidiyor. En çok çektiğimiz sıkıntı ise o kadar erkek yolcunun arasında biz bayanların kalması.” dedi.

EGO Genel Müdürlüğü yetkilileri ise Ankara genelinde çalışan bin 400 otobüsten 5. bölgeyi kapsayan Sincan ve Etimesgut hattında günlük ortalama 380 otobüsün sefere çıktığını belirtirken, “250 körüklü otobüs ihalesi yapıldı. İnşallah yakın zamanda bu otobüsleri sefere koymayı planlıyoruz.” bilgisini verdi.

Kaynak : CİHAN