Antalya tramvayında engelli vatandaşlar için engelsiz ulaşım talebiYeni ulaşım sistemi engellileri de bıktırdı. Büyükşehir’in 40 otobüsünün dışındaki araçların ,engelli vatandaşların kullanımına uygun olmaması, en büyük sıkıntıyı oluşturuyor. Engelli araçlarına uygun otobüslerin güzergahlarının değiştirilmesi, engellileri isyan ettirdi. Kepez Karşıyaka Mahallesi’nde ikamet eden engelli vatandaşlarda ulaşım engeline takıldıklarını söylüyor.

Karşıyaka Mahallesi’nde ikamet eden bedensel engelli Yusuf Çırak, Ekrem Güler ve Hüseyin Şahin merkeze inmek ve hastaneye gitmek için yarım saat yol kat ediyorlar. Akülü tekerlekli sandalyesiyle hayatını sürdüren Yusuf Çırak, çarşıda işlerini görmek için Karşıyaka Mahallesi’nden, Dokuma’daki tramvay istasyonuna ulaşmak için 30 dakika yol kat ediyor. Çırak, ulaşım sistemindeki son değişikliklerden önce Kepez Belediyesi ve Sakarya Bulvarı’ndan engelli araçlarının yararlandığı Büyükmşehir Belediyesi’nin kırmızı otobüslerin geçtiğini ancak yeni sistemde geçmediğini belirtti. Çırak, kırmızı otobüslerin bu güzergahlar üzerinde çalışmasını ya da bu güzergah üzerinde çalışan araçların engelli vatandaşların ulaşımını kolaylaştıracak sistemler eklenmesini istedi.

Aynı mahalle de ikamet eden Hüseyin Şahin ve Ekrem Güler’inde benzer şikâyetleri var. Hüseyin Şahin, çocukken geçirdiği felç nedeniyle yüzde 60 engelli olarak yaşamını sürdürüyor. Şahin, 250 metreden fazla yürümesinin yasak olduğunu belirterek, 5 dakikadan fazlada ayakta duramadığını dile getirdi. Şahin, engelli vatandaşlar için engelsiz ulaşım istediklerini belirterek yetkililerin bu konuyla ilgilenmeleri istedi.

Kaynak: Kanal VIP

Reklamlar