Başbakan Erdoğan : “Yargı kararları olmasaydı şu an 4 yıl önde olacaktık. 4 yıl kaybettik”

MARMARAY’ın, Osmanlı’dan kendilerine 150 yıllık bir rüya olarak aktarıldığını kaydeden Başbakan Erdoğan, İstanbul Boğazı’nın altına tüpler döşeyerek iki kıtayı birleştirme düşüncesinin bundan 150 yıl önce doğduğunu dile getirdi. Bu 150 yıllık rüyayı gerçeğe dönüştürmenin AK Parti hükümetine nasip olduğunu belirten Erdoğan, 2004 yılında kolları sıvadıklarını, bazı yargı kararlarıyla sürecin gecikmesine rağmen, kararlılıkla projede ilerleme sağladıklarını ifade etti.


Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

”Eğer bu yargı kararları olmasaydı şu an 4 yıl önde olacaktık. 4 yıl kaybettik. Ne mutlu ki, MARMARAY Projesi’nde bu ay içinde ilk ray kaynağını yaptık, sona doğru adım adım yaklaşıyoruz. MARMARAY Projesi kapsamında, inşallah Asya ve Avrupa yakalarına 40 adet istasyon inşa ediyoruz. 76,3 kilometre uzunluğundaki hattın, 13,6 kilometresi yer altında, denizin altında inşa ediliyor. Tek yönde saatte 75 bin yolcu taşınacak. Her 2 dakikada 1 tren bu hatlar üzerinde hareket edebilecek. Proje tamamlandığında, Üsküdar-Sirkeci arasındaki mesafe, sadece 4 dakikaya inmiş olacak. Söğütlüçeşme’den Yenikapı’ya 12 dakikada, Bostancı’dan Bakırköy’e 37 dakikada, Gebze’den Halkalı’ya 105 dakikada ulaşmak mümkün hale gelecek.

Şu anda İstanbul’da, şehir içi ulaşımda raylı sistemin payı yüzde 8… Marmaray tamamlandığında bu oran yüzde 28’e yükselecek. İnşallah, 2013’ün 29 Ekim’inde MARMARAY’ın devreye girmesiyle birlikte, İstanbul trafiği önemli ölçüde rahatlayacak; ciddi bir akaryakıt tasarrufu sağlanacak ve en önemlisi de ciddi ölçüde zaman tasarrufu sağlanmış olacak.”

Kaynak : CİHAN


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar