Başbakan Tayip Erdoğan : 10 yılda YHT Edirne’den Kars’a uzanacakBaşbakan Tayip Erdoğan, 10 yıl içerisinde dört yeni Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı daha yapılacağını açıkladı. Yol haritasının çıkarıldığını belirten Erdoğan, “Karslı hemşerilerim, Antalyalı hemşerilerim, Diyarbakırlı hemşerilerim, Edirneli hemşerilerim de bu nimetten yararlanacaklar” dedi.

Erdoğan Ulusa Sesleniş konuşmasında şunları söyledi:

Şovumuz şantiyeler

Bizim Cumhuriyetçiliğimiz, bizim vatan sevdamız, millet sevdamız bunu gerektiriyor. Biz başkaları gibi vatan sevdası adına, mikrofonlar ve kameralar önünde sözlü şov peşinde değiliz. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Bizim şovumuz Türkiye’nin dört bir yanında tıkır tıkır işleyen şantiyelerdir.

10 bin kilometre

Son 9 yılda, ulaştırmanın her alanında olduğu gibi demiryollarında da çok büyük atılımlar gerçekleştirdik. 888 kilometresi yüksek hızlı tren yolu olmak üzere, 9 yılda tam 1076 kilometre demiryolu yaptık; yılda ortalama 135 kilometre demiryolu inşası gerçekleştirdik. 100. yılına, yani 2023 yılına kadar doğudan batıya, kuzeyden güneye 10.000 kilometre hızlı demiryolu, 4 bin kilometre de konvansiyonel demiryolu yapacağız.

YHT kişi başına 1, otobüs 7.5 lira enerji harcıyor

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Yüksek Hızlı Tren’le ilgili şu hesaplamayı yaptı: “Yüksek Hızlı Trenler sayesinde ciddi bir tasarruf sağlıyoruz. Şu anda, Ankara-Konya arasında yüksek hızlı trenle seyahat eden bir vatandaşımız için bu trenlerin sarf ettiği enerji maliyeti sadece 1 lira, kişi başı. Aynı yolda bir otobüs kişi başına 7.5 lira değerinde petrol tüketiyor.”

Kaynak : HÜRRİYET

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.