Binali Yıldırım : “2013 sonunda İstanbulluları Marmaray’dan geçireceğiz”Bakanlık olarak 2003 yılından bu yana gerçekleştirdikleri projeleri ve hedefleri bir sunum eşliğinde anlatan Bakan Yıldırım, 2011 yılı itibariyle ulaştırma ve haberleşme sektörünün GSYH içindeki payının yüzde 15’i aştığını söyledi.

Yaptıkları yatırımların sektörel dağılımlarına ilişkin de bilgi veren Yıldırım, cumhuriyet tarihinin rekor yatırımlarını gerçekleştirdiklerini, 2003 yılından bu yana ulaştırma ve haberleşmeye 123 milyar liralık yatırım yaptıklarını anlattı. 2003 yılında ulaştırma ve haberleşme yatırımlarının, toplam kamu yatırımları içindeki payının yüzde 17 olduğunu ifade eden Yıldırım, 2011’de bu oranın yüzde 41’e yükseldiğini kaydetti.

2003 yılında bin 714 kilometre olan otoyolların 2011 yılında 2 bin 236 kilometreye çıktığını ifade eden Yıldırım, 9 yılda bin 76 kilometre de demiryolu yaptıklarını belirtti. Demiryollarını yeniden devlet politikası haline getirdiklerini ifade eden Yıldırım, şu anda bin 987 kilometre uzunluğunda ana demiryolu hattı yapımının devam ettiğini, 2003 yılından bu yana demiryollarına 24 milyar lira yatırım yaptıklarını söyledi.

Asrın projesi olarak nitelendirilen Marmaray ile İstanbul’un zenginliğine yeni zenginlik katmış olacaklarını belirten Yıldırım, ”Marmaray’da artık işler rayına girdi. 2013 sonunda İstanbulluları Marmaray’dan geçireceğiz” dedi.

Yerli demiryolu sanayinin mutlaka geliştirilmesi gerektiğini, aksi halde kaynakların sürekli yabancılara verileceğini anlatan Yıldırım, Türkiye’nin artık ray, bağlantı elemanları, metro araçları gibi bir çok ürünü yapabildiğini kaydetti.

Kaynak : http://ekonomi.haberturk.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.