Boğaziçi’nin ağır bakımı 3. köprüden sonra yapılacak30 Ekim 1973’te hizmete giren İstanbul Boğaziçi Köprüsü’nü, tarihinin en büyük bakım-onarımına almaya hazırlanıyor.

Köprü zeminini iki kule arasında bulunan çelik halatlarla birleştiren 256 adet askı halatı değiştirilecek. 30 milyon dolarlık maliyet öngörülen bakım-onarım çalışmalarının en geç 2015 yılında başlaması planlanırken, bu dönemde köprü 1 yıl trafiğe kapatılacak.

Bakanlık normal şartlarda gelecek yıl bakıma alınmak zorunda iken en fazla iki yıl ertelenebilecek bakımdan önce üçüncü köprünün hizmete girmesini hedefl iyor. Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, ABD’li müşavirlik şirketi Parsons International’ın raporunu 2012 yılının sonunda vereceğini belirterek, “Karayolları Genel Müdürlüğü’nün, 3’üncü köprüyü 2015 yılına kadar devreye alması bekleniyor. Boğaziçi Köprüsü’nde söz konusu bakım-onarım çalışması da 3’üncü köprünün hizmete alınmasının ardından başlayacak. Trafik olumsuz etkilenmemiş olacak.” diye konuştu. 3. köprünün de içinde bulunduğu 414 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyol Projesi’ne teklif gelmemesi üzerine Ulaştırma Bakanlığı, köprünün özkaynakla yapılması kararını aldı.

Boğaziçi Köprüsü’nün ağır bakımı sırasında, İstanbul’un her iki yakası arasında geçiş yapan günlük 550-600 bin araç için tek alternatif Fatih Sultan Mehmet Köprüsü olacak. Bakım sırasında yaşanacak trafik sorununun çözümü için bütün alternatifleri gündemine alan Ulaştırma Bakanlığı’nın ilk hedefi bakımdan önce üçüncü köprüyü hizmete sokmak olacak. Bunun için 414 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyol Projesi etaplara ayrılacak. Üçüncü köprü ve 70-100 kilometrelik bağlantı yollarının yapımı özkaynak ile gerçekleştirilecek. Köprünün 1 milyar dolara, bağlantı yollarının ise 1,5 milyar dolara mal olması bekleniyor. Kaynak için Maliye Bakanlığı ile görüşmelere başlayan Ulaştırma Bakanlığı yönetimi, kaynak sorununu çözerek, köprünün ihalesini gerçekleştirip, bu yıl içinde ilk kazmayı vurmayı planlıyor. Köprü ihalesi yapıldıktan sonra inşaat yaklaşık 30 ayda tamamlanacak. Öte yandan Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Boğaziçi Köprüsü’nde yapılacak bakım çalışmalarına yönelik müşavirlik hizmeti ihalesini Parsons International 2,8 milyon TL bedelle kazandı.

Kaynak : http://zaman.com.tr/haber

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.