Bursa’da üretilen yüzde 100 yerli tramvay İpek böceği yıl sonunda raylardaBüyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde üretilen ve Avrupa’daki testlerden başarıyla geçen İpek Böceği, Kent Meydanı-Heykel arasındaki 6 kilometrelik hattın kısa sürede inşa edilmesiyle en geç yıl sonunda raylarda olacak. 14 vagonla günde 34 bin kişiyi taşımayı hedeflediklerini belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Yurt dışından bir vagonu 8 milyon liraya aldık. Kendi ürettiğimiz tramvayla yüzde 40 tasarruf edeceğiz. Yerli üretimle cari açığı azaltacağız” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Habertürk televizyonunun 12.00 bültenine canlı yayın konuğu oldu. Dünyada 15 yılda 5 bin 250 araca ihtiyaç olduğunu belirten Altepe, bu süre içinde Türkiye’de 50 milyar dolar, dünyada ise 1 trilyon dolarlık pazar oluşacağını söyledi. Bu araçların ihracat potansiyelinin yüksek olduğunun altını çizen Altepe, İpek Böceği’nin Türkiye’nin yerli tramvay atılımı konusunda lokomotif görevi üstleneceğini dile getirdi.

“KENDİ ARACIMIZI ÜRETMEMİZ ŞART”
Bursa’nın ipek yolunun başlangıç noktası olmasından esinlenilerek tasarımda ‘İpek Böceği’ modelini öne çıkardıklarını ifade eden Altepe, ayakta ve oturaklı tam kapasitesi 250 kişi olan tramvayın tam dolu iken yüzde 8.2’lik eğimle tırmanabileceğini ifade etti. İlk olarak tramvayın Heykel- Garaj hattında çalışacağını söyleyen Altepe, önümüzdeki dönemde tramvay satış ihalelerine gireceklerini belirtti.

Yüzde 100 yerli üretim olan tramvayın Türkiye’nin yüz akı olduğunu kaydeden Altepe, “Yerli otomobil çalışmaları sürerken A’dan Z’ye ilk yerli tramvay üretimine kısa bir süre sonra hız vereceğiz. Öncelikle yerli üretim çok önemli. Belediyeler olarak bu konuda büyük taleplerimiz de var. Tüm Türkiye’nin belediyeleri yurt dışından araç alıyor. Yabancı proje ve patentlerle yapılıyor. Kendi araçlarımızı üretmemiz şart. İpek böceği Bursa için ayrı bir prestij. Aynı zamanda ekonomi için de büyük bir katkı. Bir vagonun fiyatı 8 milyon TL. İstasyona yanaşan 4 vagonun toplam fiyatı 32 milyon TL. Bu sektör gün geçtikçe büyüyor. Biz bu aracı yüzde yüz yerli olması durumunda yüzde 40 daha ucuza üreteceğiz” diye konuştu.

“DÜNYA STANDARTLARINDA MARKA OLACAĞIZ”
Şu anda yerli tramvay üretimini Bursa sanayisi ile birlikte yaptıklarını kaydeden Altepe, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bursa sanayisinin böyle araçları üretmesini istedik. İki sene önce başladı. Şu anda yüzde 100 yerli olarak yapıldı. Tramvay şeklinde dizayn edildi. Yürür takımları ve şaseleri geçtiğimiz sene alındı. Dünya standartlarına uygun bir marka olacak. Dünyanın her yerine malı satabilecek. Kısa zaman sonra dünya ihalelerine girebilecek bir yerli markamız olacak. Yerli raylı sistem araçlarla bu hareketi başlattık. Bursa sanayisi bu konuda öne çıktı. Önümüzdeki ay 6 kilometrelik şehir merkezindeki hattın ihalesini yapacağız. İlk kazmayı kısa sürede vurup ağustos-eylül gibi inşaatı tamamlamayı planlıyoruz. En geç yıl sonunda İpek Böceği Bursa raylarında olacak. 14 vagonla günde 34 bin kişiyi taşımayı planlıyoruz.”

Türkiye’nin heyecanla yerli üretimi beklediğini söyleyen Altepe, “Başta İstanbul olmak üzere birçok şehrin büyükşehir belediye başkanları bu vagonu inceledi. Bursa ve Türkiye için bir marka olacak İpek Böceği’nde Bursa’yı raylı sistemde dünyanın merkezi yapmayı hedefliyoruz. Artık dünyanın ihalelerine girebileceğiz” şeklinde konuştu.

Kaynak : http://www.haberturk.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.