Demiryolları 2023’e HazırUluslararası 10.Ulaştırma Şurası’nda ülkemiz ulaşım sisteminin vizyonu belirlendi. Demiryolları için çok önemli kararlar alındı. Ulaşım sisteminin haritası çizildi. Bu kararlar bağlamında; 2023 yılına kadar ulaştırma sektörüne yapılacak 350 milyar dolarlık yatırımın 45 milyar dolarlık kısmı demiryollarına tahsis edilecek. Bu çerçevede;
* Yapımları devam eden 2bin 622 km yüksek hızlı tren ağının 2012 yılına kadar tamamlanması.
* 2023 yılına kadar 10 bin km hızlı tren ağının inşa edilmesi.
* 2023 yılına kadar 4 bin km konvansiyonel yeni hat inşa edilmesi hedefleniyor.

Bu çerçevede, Konya-Antalya arasında 450 km uzunluğunda çift hatlı yüksek hızlı tren hattı inşa edilecek. Ayrıca Antalya ile Alanya arasında da YHT hattı planlıyoruz. Proje ile Ankara ile Antalya arasındaki seyahat süresi 2,5 saat olacak. Yani Ankara’dan sabah yüksek hızlı trene binen bir kişi gündüz Antalya’da denize girecek, akşam tekrar evine geri gelebilecek. Veya Ankara’da devlet dairesinde işi olan birisi günü birlik Antalya’dan Ankara’ya gidip gelebilecek. Özellikle ülkemiz turizmine büyük katkıları olacak Antalya YHT hattında yılda 5 milyon yolcunun seyahat etmesini bekliyoruz. Bunlar rüya değildir. Eskişehir ve Konya’da olduğu gibi bu projeler de hayata geçecektir. Yüksek hızlı tren, ulaşım sistemimizde bir devrimdir. Edirne’den Kars’a Antalya’dan Trabzon’a YHT hatları inşa edildikçe bambaşka bir Türkiye ortaya çıkacaktır.

üm lojistik merkezlerin faaliyete geçmesi ile demiryolu taşımasında yaklaşık 10 milyon ton artış hedeflenmektedir. Diğer yandan ekonominin can damarı organize sanayi bölgelerini ana demiryolu hatlarıyla buluşturarak, onlara ucuz ve güvenli taşıma hizmeti sunuyoruz. 2002’de OSB ve yük merkezlerini ana demiryoluna bağlayan demiryolu hattı sayısı 2002’de 281 iken 2010 yılında 452’ye ulaşmıştır. Ayrıca, demiryolunun karayolu ile kesiştiği 3.476 hemzemin geçitte iyileştirme yaptık, devam ediyoruz. 530 adet hemzemin geçit ise kontrollü hale getirildi. Bu çalışmalardan sonra hemzemin geçit kazalarında önemli miktarda azalma sağlandı.

Kaynak : TCDD

Reklamlar