Edirne-Ankara YHT Projesiİstanbul-Kapıkule YHT projesi iptal edildi. Ancak İstanbul Boğazı’na 3. köprünün yapılmasının ardından yeniden gündeme gelecek. Şimdilik sadece konuşulan ve net olmayan bir konu. Fakat illa ki yapılacak. Tasarlanan güzergâh şu:

  • Hat Kapıkule Gümrük Kapısı’ndan başlıyor. E5’i güneyden paralel bir şekilde takip ederek dümdüz bir biçimde Edirne Garı’na, ardından Babaeski’ye oradan da Lüleburgaz’a gidecek.
  • Lüleburgaz’dan hafif kuzeye çıkan hat Büyükkarıştıran’a, oradan da Çerkezköy’e ulaşacak. Çerkezköy’den sonra, dümdüz giden hat Çatalca’ya ulaştıktan sonra ilerleyerek Sazlıdere Barajı’na kadar gelecek.
  • Sazlıdere Barajı’ndan sonra, hedefi İstanbul olan trenler güneye inerek Altınşehir ve Halkalı’ya gidecek. Yolcular, İstanbul’un diğer bölgelerine Marmaray trenleriyle güneyden ulaşacak ve bu trenler Halkalı’dan Gebze’ye kadar gidecek.
  • Ankara’ya gidecek trenler ise Halkalı’ya inmeyip Sazlıdere makasından ayrılarak kuzeye doğru gidecek.
  • Garipçe’ye ulaşan tren, boğazın 3. köprüsünü kullanarak Poyrazköy’e geçecek. Bu köprü alt katı demiryolu, üst katı karayolu olarak iki katlı olacak.
  • Poyrazköy’den sonra dümdüz güneye inen hat, Dilovası’na geldikten sonra bir süre TEM’i kuzeyden takip edecek.
  • İzmit’i ve Sapanca Gölü’nü kuzeyden dolaştıktan sonra Arifiye’ye inecek.
  • Arifiye’den dümdüz Akyazı’ya gittikten sonra, güneydoğu istikametinde Akyazı-Mudurnu-Beypazarı-Ayaş-Sincan istikametinde gidecek.
  • Sincan’da inmek isteyen yolcular, Başkentray ile Ankara’nın diğer bölgelerine taşınacak. Başkentray Sincan-Kayaş arasında çalışacak. Fakat Edirne ya da İstanbul’dan bu yeni yol ile gelen trenler Sincan’dan sonra Ankara Garı’na dek gidecek.

NOT1: Haritada işaretlediğim noktalarda yeni istasyon ve garlar yapılacak.
NOT2: Edirne ve Halkalı’da yeni garlar planlanıyor. Halkalı, İstanbul Avrupa Yakası’nın yeni gar merkezi olacak. İzmit’in kuzeyinde de yeni bir gar olacak. Ayrıca Adapazarı İstasyonu iptal edilerek Arifiye’de Sakarya Garı adıyla yeni bir gar inşa edilecek.
NOT3: Sincan İstasyonu, Başkentray projesi kapsamında yeniden yapılacak.
NOT4: Kırklareli’ye Babaeski’den ayrılarak, Tekirdağ’a ise Büyükkarıştıran’dan ayrılarak gidilen yeni demiryolları yapılacak. Bazı trenler buralara da gidecek (Edirne-Tekirdağ, İstanbul-Tekirdağ, Ankara-Tekirdağ, Ankara-Kırklareli, İstanbul-Kırklareli).

Kişisel not: İstanbul Kuzey Demiryolu ve Adapazarı-Tekirdağ otoyolu, bütün ormanları katledecek olmasına rağmen, istesek de istemesek de yapılacak. Umarım alacağımız hizmetler, ormanlarımızı kaybettiğimize değer.

Kaynak : WOW TURKEY

Reklamlar