Eskişehir gar projesi onaylandıBugüne kadar yaşanan tartışmalar nedeniyle bir türlü inşa edilemeyen yeni gar binası ile Bağlar geçidinde çalışmaları duran demiryolunun yer altına alınması işleri için Ankara’da da çalışmalar sürüyor.

Edinilen bilgilere göre, son olarak İmar ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeni gar için yapılan projeyi onayladığı öğrenildi.

MEVCUT YERİNE YAPILACAK OLAN PROJE İÇİN ÖNEMLİ ADIM

Büyükşehir Belediyesi tarafından ısrarla Şeker Fabrikası alanında yapılması istenen, ancak iktidar kanadı tarafından kabul görmeyen yeni gar projesi, hazine arazileri üzerinde imar planı yapma ve uygulama yetkilerine sahip olacak olan İmar ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilmişti.

Hızlı trenin kavşak noktası olması planlanan Eskişehir’de yeni garı mevcut yerine yapmak isteyen hükümet kanadı, yapımın hayata geçmesi için tüm çalışmaları Şehircilik Bakanlığı’na devretmiş ve süreci hızlandırmıştı.

Bakanlıkta hızlı tren için oldukça önem taşıyan Eskişehir geçişini yapmak üzere TCDD’ye ait arazi üzerinde daha önce re’sen planlar yapmış ve bu planları geçtiğimiz yılın son ayında askıya çıkarmıştı.

Yeni yılla birlikte askı süreci de tamamlanan planlar üzerinde yeni garı yapacak olan ilgili bakanlık daha önce yapılan Eskişehir gar projesini de onayladı.

BAKANLIK İHALEYE ÇIKACAK

Askıda bulunan planlara itirazların mahkemeye taşınması ile ilgili mahkeme sürecini beklemeyecek olan bakanlık, projeyle ilgili ihale sürecini başlatacak. Konuyla ilgili olarak edinilen bilgiye göre projelerin onaylanmasıyla da birlikte ihale için gerekli çalışmaların başlatıldığı bildirildi.

GARLA BİRLİKTE TÜNEL PROJESİ DE BİTECEK.

Hızlı trenlerin kavşak noktası olacak olan Eskişehir geçişini yer altından yapmayı planlayan ilgili bakanlık bunun için demiryolunun yer altına alınması projesini de mevcut yere inşaa edilecek olan gara da kadar uzatacak. Bunun için İstasyon Köprüsü’nün yıkımının da sağlanacağı ve bunun için ESOGÜ tarafından hazırlanan raporunda etkili olacağı yine edinilen haberler arasında.

Öte yandan hızla gelişen sürecin baharla birlikte daha da somut adımlara dönüşeceği ve yeni garın yapımı için ilk kazmanın bu yıl içerisinde vurulacağı da yine ortaya atılan iddialar arasında.

Kaynak : Ajanslar

Reklamlar