Eskişehir-İstanbul YHT hattına 24 ay molaTürkiye’nin en büyük  Yüksek Hızlı Tren Hattı  olan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin, Eskişehir-İstanbul kesiminin inşasında son aşamaya gelindi. Köseköy-Gebze kesiminin inşası nedeniyle, Eskişehir–İstanbul hattında 1 şubattan itibaren 2 yıl süreyle tren trafiğine ara verilecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, vatandaşların ve sanayicilerin mağdur olmaması için bir dizi tedbir aldı.
Buna göre, bu süre içerisinde, güzergaha paralel karayolunda acil durumlar hariç iki yıl süreyle rutin bakımlar kaldırıldı ve yolun sürekli açık tutulması kararlaştırıldı. Öte yandan, sanayicilerin mağdur olmaması için Tekirdağ ile İzmit Derince arasında yük treni vagonları gemilerle taşınacak.

Marmaray ile yaklaşık zamanlı olarak ve birbiriyle entegre şekilde 2013 yılında tamamlanması hedeflenen Eskişehir-İstanbul kesimi, çift hatlı, elektrikli, sinyalli, en son yüksek hızlı tren teknolojisine göre yapılıyor.

TCDD yetkilileri, bu kesimde demiryolu literatüründe ”deplasman” diye ifade edilen, eski hatla yeni hattın coğrafi şartlar, şehirleşme, istimlak zorlukları gibi nedenlerle birbirinin üzerine inşa edilmesinin söz konusu olduğunu ifade ettiler. Bu çerçevede, Köseköy-Gebze kesiminin, istimlak zorlukları nedeniyle tamamen mevcut hat üzerine oturduğundan, hatta yapılan çalışmayla tren trafiğini aynı anda sürdürmenin, gerek hattın zamanında bitirilmesi gerekse güvenlik açısından mümkün olmadığını dile getiren yetkililer, mevcut yolun çift hatlı olmasına rağmen, hatların aynı platform üzerinde bulunmasından dolayı da hattın birinin açık kalıp, diğerinde çalışmanın yürütülmesinin, proje yapım süresi ve maliyetler açısından da uygun olmadığını belirttiler.

Bu kesimin, Türkiye’de demiryollarında ilk defa AB hibe kredileriyle yapıldığını ve hibenin kullanım süresinin tanımlı olduğunu hatırlatan yetkililer, şunları kaydetti:

”YHT hat inşası çalışmaları kapsamında; 1890 yılında inşa edilen Köseköy-Gebze arasındaki mevcut hat, 122 yıl sonra yeniden yapılarak fiziki ve geometrik şartları Yüksek Hızlı Tren işletmeciliğine uygun hale getirilecek; hat ihata alınacak, hat üzerinde hemzemin geçit bulunmayacak.

Hat üzerinde biri aç kapa olmak üzere 9 tünel, 10 adet köprü, 122 adet menfez olmak üzere 141 adet sanat yapısı bulunmaktadır. Bu yapılar gerektiğinde tadil edilerek standart hale getirilecek, 28 adet yeni menfez ve 1 adet alt geçit yapılacak. Yapım kapsamında yaklaşık 1 milyon 800 bin metreküp kazı ve 720 bin metreküp dolgu gerçekleştirilecek.

Diğer taraftan, Köseköy-Gebze kesimine paralel olarak kuzeyden yeni bir hat planlanıyor. Kuzey Marmara otoyolu üzerinde bulunan Üçüncü Boğaz Köprüsü ile bu yolun irtibatı sağlanacak.

Ülkemizin bu bölgesi, Marmaray, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Demiryolu ile projesi yapılan İstanbul-Ankara ikinci yüksek hızlı tren yolu ile birlikte orta vadede çok seçenekli demiryolu ulaşım ağına kavuşacak.”

-”Vatandaşın mağdur olmaması için gerekli tedbirler alındı”-

İnşa sürecinde vatandaşların ulaşım ihtiyacının en makul ölçülerde karşılanması amacıyla, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın başkanlığında, Bölge illerin valileriyle toplantılar da yapıldığını ve Kocaeli, İstanbul, Sakarya Büyükşehir Belediyeleri, Valilikler, TCDD Genel Müdürlüğü, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, İETT, İstanbul Ulaşım A.Ş. yetkililerinden oluşan heyetlerce de yerinde incelemelerde bulunulduğunu anlatan TCDD yetkilileri, Bu kapsamda, 1 Şubat’tan itibaren vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için gerekli tedbirlerin alındığını bildirdiler.

Buna göre, güzergaha paralel karayolunda acil durumlar hariç iki yıl süreyle rutin bakımlar kaldırıldı ve yolun sürekli açık tutulması kararlaştırıldı. Belediyelerin bölgeye yönelik toplu taşıma kapasiteleri artırıldı.

Öte yandan, sanayicilerin lojistik sektörünün, nakliyecilerin trenle taşımalarında aksama olmaması için yük vagonlarının gemilerle taşınması amacıyla Tekirdağ ile İzmit Derince arasında feribot hattı oluşturuldu.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü Başkanlığında, yerel yönetimler ve valilikler arasında 2 yıl süreyle koordinenin sürekliliğini sağlamak, hattın kapalı kaldığı sürede vatandaşların rahat ulaşımı için gerekli çalışmalar yapmak üzere bir komite kuruldu.

Kaynak : http://www.stargazete.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.