Giresun TSO’dan Demiryolu MektubuDoğu Karadeniz’in ekonomik gelişimine ve kalkınmasına büyük katkı sağlayacak olan demiryolu projesinin bir bütün olarak tüm bölgeyi içine alacak şekilde planlaması gerekmektedir.

T.C. Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Demiryollar,Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü’nce Trabzon-Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan Demiryolu Projesine dair hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme Raporu Giresun Ticaret ve Sanayi Odası AR-GE Birimi tarafından incelendi. Bu kapsamda Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı,İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Giresun ve Ordu milletvekillerine gönderdiği yazılı açıklamada;

“Demiryolu projesi Gümüşhane Torul ayrımından sonra biri Tirebolu ilçemize, diğeri ise Trabzon’a olmak üzere iki kola ayrılmış ve bu ayrımlardan Trabzon iline ve Trabzon Limanı’na bağlantı verilmek sureti ile demiryolunun daha aktif ve işler halde olması sağlanmak istenmiştir.

Demiryolunun daha işler bir şekilde çalışması için yolcu taşıma ve yük taşıma kapasitelerinin yüksekliği önem arz etmekte olup, bu açıdan bakıldığında ise güzergah tespitlerinin de buna göre yapılmış olması gerekmektedir.

Tirebolu limanının (Balıkçı barınağı) çalışır hale gelmesi ilimiz için büyük önem arz etmektedir.1959 yılında hizmete giren, kurvaziyer liman olma özelliğinin yanı sıra 1.800.000 ton yükleme boşaltma kapasitesine sahip Giresun limanının konteynır limanı haline gelmesi ile daha etkin olmaya başlayacağı ve mevcut limanın demiryolu hattı ile desteklenmesi sonucunda ise İç Anadolu ve Türkiye’nin demiryolu ağının deniz yoluna bağlanması da hem bölgemiz açısından hem de Türkiye açısından büyük önem taşımaktadır. Bu noktadan bakıldığında halihazırda mevcut olan Giresun Limanının da demiryolu ağına dahil edilmesinin ekonomik olarak kaçınılmaz olduğu kanaatindeyiz.

Bununla birlikte, şu an yatırım aşamasında bulunan ve Ordu-Giresun illerinin ortak ideali olan Ordu-Giresun Havaalanı projesine demiryolu bağlantısının verilmesi, yük ve yolcu taşıma kapasitesinin artırılması, ayrıca bölgenin turizmde ulaşım altyapısının güçlendirilmesi gerekmektedir.

İlerleyen zaman içerisinde ise Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’nce daha önce planlaması yapılmış bulunan Samsun–Fatsa demiryolunun da bu yolla birleştirilmesi sağlanmalı ve Doğu Karadeniz demiryolu ağı tamamlanmalıdır.

Doğu Karadeniz Demiryolu ağının bir bütün olarak tamamlanması, uluslararası ulaşım ağına dahil edilmesi çalışmaları da bu projeden ayrı düşünülmemeli, Trabzon-Batum hattının da proje içerisinde yer alması düşünülmelidir.

Sonuç olarak yukarıda ifade edildiği şekilde Doğu Karadeniz’in ekonomik gelişimine ve kalkınmasına büyük katkı sağlayacak olan demiryolu projesinin bir bütün olarak tüm bölgeyi içine alacak şekilde planlaması gerekmektedir.

Doğu Karadeniz Bölgesinin gelişen turizm ve deniz yolu taşımacılığı düşünüldüğünde bu planlama kaçınılmaz ve şarttır”

Kaynak : http://www.giresunhaberal.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.