İl Koordinasyon Kurulu toplantısından Manisa’ya müjde çıktı: Hızlı tren ihalesi bu yılVali Halil İbrahim Daşöz başkanlığında gerçekleştirilen Manisa İl Koordinasyon Kurulu 2012 yılının ilk toplantısında İzmir-Ankara demiryolu hızlı tren projesinin İzmir-Manisa-Uşak kısmının ihalesinin bu yıl içerisinde yapılacağı açıklandı. TCDD 3. Bölge Müdürü Sebahattin Eriş, hızlı tren projesi ile İzmir’den Ankara’ya demiryolu ile 3,5 saatte ulaşılacağını ve Manisa için iki hızlı tren hattı projesi ile demiryolu ağının değişeceğini söyledi.

Manisa İl Koordinasyon Kurulu 2012 yılının ilk toplantısı Vali Halil İbrahim Daşöz başkanlığında gerçekleştirildi. Yatırımcı kuruluşlar, belediye başkanları ile kaymakamların hazır bulunduğu toplantıda Vali Daşöz, 2011 yılı içerisinde il genelinde 443 kamu projesinin bulunduğunu ve bunların toplam maliyetinin 3 milyar 87 milyon 584 bin TL olduğunu söyledi. Vali Daşöz, “Projeler için önceki yıllarda 1 milyar 116 milyon 953 bin TL harcama yapıldı. 2011 yılı için bu projelere toplam 508 milyon 101 bin TL ödenek ayrılmıştır. 2011 yılı itibariyle 407 milyon 50 bin TL harcanarak yüzde 80 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Bu projelerin 184’ü tamamlanırken, 145’inin devam etmekte, 78’inin ihale aşamasında ve 36 projeye ise henüz başlanılamamıştır’’ diye konuştu. Toplantıda ilk sözü alan Karayolları İzmir Bölge Müdürü Erol Altun, Manisa ilinde 2012 yılı yatırımında 22 adet projelerinin bulunduğunu ve toplam tutarlarının 1 milyar 200 TL olduğunu söyledi. Altun, Manisa-İzmir karayolunun mesafesini kısaltacak olan Sabuncubeli Tünel çalışmalarının ise son sürat devam ettiğini ve Manisa ili sınırları içindeki tünelin giriş kısmında proje değişikliğine gittiklerini ifade etti.

Manisa’nın kaderini değiştirecek müjde!

Toplantının en önemli konusu Manisa için önemli olan hızlı tren projesi oldu. TCDD 3. Bölge Müdürü Sebahattin Eriş, hızlı tren projesi hakkında yatırımcı kuruluşlara kısa bilgi verdi. İzmir-Ankara tren yolu hattının 827 km olduğunun altını çizen Eriş, hızlı tren projesi sayesinde bu hattın 620 km’ye düşeceğini ve 250 km hızla giden hızlı tren ile 3,5 saatte Ankara’ya varılacağını ifade etti. Hızlı tren projesinin yaklaşık maliyetinin 6 milyar 500 bin TL alacağını söyleyen Eriş, projenin Ankara-Afyon demiryolu hattının ihalesinin yapıldığını dile getirdi. Eriş, projenin İzmir-Manisa ve Uşak demiryolu hattının ihalesinin bu yıl yapılacağını belirterek, “Önümüzdeki aylar içerisinde genel müdürlüğümüz ihaleyi gerçekleştirecek. 2015 yılı sonu itibariyle İzmir-Ankara hızlı tren hattını hizmete sokmayı düşünüyoruz. Bu şekilde İzmir-Ankara hızlı tren hattı ile yılda 6 milyon yolcu taşımacılığı yapılacak ve 7 milyon TL gelir elde edilecek” dedi. Hızlı tren projesi ile Manisa demiryolu ağının sil baştan değişeceğinin altını çizen Eriş, “Manisa sınırları içinde olan demir yolu hattı da sil baştan değişmiş olacak. Manisa için bir değil iki hızlı tren hattı projesi var. Birincisi İzmir-Ankara hızlı tren demiryolu, ikincisi ise İstanbul-İzmir hızlı tren demiryolu projesi. Birincisi hayata geçiyor, ikincisi ise önümüzdeki yıllar içerisinde hayata geçecek” dedi.

Toplantının geri kalan kısmında yatırımcı kuruluşlar, 2011 yılında gerçekleştirdikleri ve 2012 yılında gerçekleştirecekleri yatırımlar ile parasal değerleri hakkında bilgiler verdi.

Kaynak: Gazete Yarın