İstanbul metrosu kötü hava şartları nedeniyle seferlerini sıklaştırdıİstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon merkezi (AKOM) kar yağışının etkisini arttırmasıyla beraber yeniden kırmızı alarma geçti. Kar yağışı nedeniyle şehir hatları vapurları seferleri iptal edilirken, İETT 350 ek sefer koydu.

AKOM’dan yapılan açıklamada, karla mücadele ekiplerinin buzlanmaya karşı çalışmalarını 9 bölgede 2 bin 406 personel ve 870 araç ile aralıksız sürdürdüğü kaydedilirken, kar yağışının etkisini arttırmasıyla kırmızı alarma geçildiği belirtildi. Kar yağışı ile mücadele kapsamında dün geceden itibaren 3 bin 772 ton tuz, 73 ton solüsyon kullanıldı. Ana arterlerde 28 ayrı noktaya yerleştirilen buzlanma erken uyarı sisteminin uyarıları dikkate alınarak buzlanan yollara müdahale ediliyor. Sensörlerin algıladığı yol yüzeyi sıcaklığı otomatik olarak merkez bilgisayarlarına iletiliyor. Burada yapılan analizlerle sahada çalışan küreme ve tuzlama amirlerinin cep telefonlarına 45 dakika öncesinden “buzlanma başlangıcı müdahale edin” şeklinde uyarı mesajı gönderiyor. Ekipler belirtilen yolda çalışma yaptıktan sonra yine sensörlerden ” Buzlanmaya müdahale edildi, risk ortadan kalktı” mesajı geliyor.

Kar yağışı ulaşımda aksamalara da sebep oluyor. Kar yağışı ve fırtına nedeniyle şehir hatları vapurları seferlerini yapamıyor. İstanbul Deniz otobüsleri (İDO) seferlerinde de aksamalar yaşanıyor. İETT çeşitli hatlarda 350 ek sefer koydu. İstanbul metrosu da seferlerini sıklaştırdı.

Kaynak : CİHAN

Reklamlar