İstanbul ve Ankara metrolarının kalan kısımlarına 1,6 milyar lira kaynakBüyükşehirlerin trafik çilesini bitirmek için başlanan ancak yarıda kalan metro projeleri için para bulundu. Ankara ve İstanbul’daki metro hatlarının tamamlanması için 1,6 milyar lira kaynak ayrıldı. Ankara’daki metroların 2 yıl içinde yolcu taşıması bekleniyor.
Bir türlü bitirelemeyen metro projeleri belediyelerin kaynak bulamaması yüzünden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na devredilmişti. Cihan, devren ardından İstanbul ve Ankaka’daki yarım kalan metro projeleri için 1,6 milyar liralık kaynak ayrıldığı bilgisine ulaştı. Söz konusu kaynak Ankara’da yapımı yarıda kalan 3 metro projesi ve İstanbul’da tek proje için kullanılacak.
Ankara metro projelerinin devri geçen yıl mayıs ayında yapılmıştı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin şu ana kadar 828 milyon lira harcadığı 3 hat için bundan böyle inşaat, elektronik, sinyalizasyon alt yapılarının tamamlanması amacıyla 3 milyar 40 milyon lira harcanacak. Bu üç hattın ihalelerine göre farklı iş günlerinde bitmesi amaçlanıyor. 2 yıl içinde yolcu taşımaya başlaması beklenen Tandoğan – Keçiören, Kızılay – Çayyolu ve Batıkent – Sincan metrolarının toplam uzunluğu 44 kilometreyi buluyor.

Kaynak : CİHAN

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.