İstanbul’a Köprü Kabusu

İstanbul’un simgesi Boğaziçi Köprüsü 40. yaşında büyük bir bakıma girecek…
Ayakları güçlendirilecek, tüm halatları yenilenecek, 8 şiddetinde depreme dayanıklı hale gelecek. Köprü uzun süre traiğe kapatılacak. Marmaray gibi yeni projeler yetişmezse İstanbul trafiği felç olabilir.


İstanbul Boğazı’na üçüncü köprünün yapılması tartışılırken Boğaziçi Köprüsü’nün 40. yıl bakımına alınacağı öğrenildi. Bakım dolayısıyla köprü uzun süre trafiğe kapatılacak. Marmaray veya üçüncü köprü bitmeden Boğaziçi köprüsünü trafiğe kapatılması İstanbul’da büyük bir trafik keşmekeşi yaşanmış olacak.

1973 yılında hizmete açılan Boğaziçi Köprüsü’nün yapımın üzerinden yaklaşık 39 yıl geçti. Boğaziçi Köprüsü’nün bu yıl veya en geç önümüzdeki yıl büyük bir bakıma alınmasının zorunlu olduğuna dikkat çekiliyor. Boğaziçi Köprüsü ve bağlantı yollarında rutin bakımlar her yıl yapılıyor. Ancak köprünün rutin bakımlarının dışında 40. yıl bakımına alınmasının zorunlu olduğuna dikkat çekiliyor. Boğaziçi Köprüsü ‘güçlendirme’ çalışmaları nedeniyle büyük bir bakıma alınacak. Büyük bakım dolayısıyla Boğaziçi köprüsü tümüyle trafiğe kapatılacak. Köprünün trafiğe ne kadar kapalı kalacağı konusu henüz netleşmedi.

ÇÖZÜM MARMARAY VE 3 KÖPRÜ

Hükümetin üçüncü köprünün yapılmasında birinci köprünün bakıma alınacak olması nedeniyle acele ettiği öğrenildi. Üçüncü köprünün kısa sürede inşa edilmesi halinde Boğaziçi Köprüsü’nün trafiğe kapatılması da sorun olmayacak. Ancak üçüncü köprü inşa edilmeden Boğaziçi Köprüsü’nün trafiğe kapatılması halinde İstanbul’da büyük sıkıntının yaşanacağına dikkat çekiliyor. Marmaray’ın 2013 yılına kadar bitirilmesinde acele edilmesinin de Boğaziçi Köprüsü’nün kapatılacak olmasından kaynaklandığı öğrenildi.

8 şiddetinde depreme dayanabilecek

Boğaziçi Köprüsü’nde zaman zaman bakım yapılmasına rağmen köprü ayaklarının güçlendirilmesi başta olmak üzere birçok önemli noktalarında güçlendirme çalışmaları yapılacak. Köprüyü ayakta tutan taşıyıcı sistem tek tek elden geçirilerek güçlendirilecek. Köprüdeki halatların da tümüyle yenilenmesi amaçlanıyor. Köprüde yapılacak büyük bakım ile köprü 8.0 şiddetindeki depreme de dayanıklı hale getirilecek.

  • Yapımına 1970 tarihinde başlanan köprü, 1973’de tamamlandı.
  • İnşaatı İngiliz ve Alman firmaları ortak yaptı.
  • Köprünün uzunluğu 1.071 metre, denizden yüksekliği 64 metredir.
  • Köprüden hergün yaklaşık 200 bin araç geçmektedir.
  • İlk açıldığında köprüden geçiş ücreti otomobiller için 10 liraydı

Kaynak :sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar