İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2011 yılında ulaşım yatırımlarını “yüzde 22” arttırdı

Büyükşehir ve bağlı kuruluşları, geçtiğimiz yıl İzmir’de 727 milyon 857 bin liralık fiili yatırım gerçekleştirdi. Böylece son 8 yıldaki yatırım toplamı 4 milyar lira sınırına dayandı.


İzmir Büyükşehir Belediyesi, geride bıraktığımız 2011 yılında, kentsel dönüşümden yeni karayolu katlı geçitlerine, arıtma tesislerinden yeni rekreasyon alanlarına kadar onlarca yeni yatırımın startını verirken, çok sayıda projeyi de tamamlayıp hizmete sundu. Aynı dönem içinde pek çok projenin ihalesini gerçekleştirip birçok projeyi de yatırım aşamasına getiren Büyükşehir Belediyesi’nin Eshot ve İZSU Genel Müdürlüğü ile birlikte 2011’de gerçekleştirdiği toplam yatırımı 727 milyon 857 bin TL olarak açıklandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi 2011 yılında 530 milyon 376 bin liralık yatırım yaptı. Bir önceki yıl 465 milyon 419 bin liralık fiili yatırım yapan belediyenin yatırım miktarı, bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 14 oranında artış gösterdi. İZSU ise son 8 yılın yatırım rekorunu kırdı. 2004 yılında 28 milyon olan yatırım miktarı 2011 yılında 194 milyon 542 bin liraya yükseldi. Eshot Genel Müdürlüğü’nün 2011 yılı yatırım tutarı da 2 milyon 938 bin lira oldu.
Böylece İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bağlı kuruluşları ile birlikte yatırım miktarı, bir önceki yıla göre yüzde 21.96 oranında artış gösterdi. Son 8 yılda İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’e 3 milyar 899 milyon 21 bin liralık fiili yatırım yaptı.

“Emin adımlarla ilerliyoruz”

Gerçekleştirdikleri yatırım ve projelerle yerelde kalkınma hedefine her yıl bir adım daha yaklaştıklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “İzmir el ele vermiştir. Daha da kalkınmış bir İzmir oluşturmak uğruna, güç birliği içinde geleceğe emin adımlarla yürüyoruz. Adil, her kesimi kucaklayıcı, kentin ve kentlinin yaşam standartlarını yükseltecek yatırımcı yerel yönetim anlayışı ile çalışmayı kararlılıkla sürdüreceğiz” diye konuştu.

Son bir yılda neler yapıldı?
Cumhuriyet tarihinin en büyük toplu ulaşım projesi olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD’nin işbirliğiyle kente kazandırılan 80 kilometrelik Aliağa-Menderes Banliyö Sistemi hizmete girdi.

Aliağa Menderes Banliyösü’nü Torbalı’ya uzatacak 30 kilometrelik ilave hat üzerindeki 4 istasyon ve 7 karayolu geçidi için çalışmalara başlandı.

İzmir Banliyö Sistemi kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen Karşıyaka tüneli ve üst düzenlemesi hizmete alındı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin genişleyecek metro sisteminde kullanılmak üzere satın aldığı yeni vagonların ilk partisi İzmir’e geldi.

Üçyol-Üçkuyular metro hattında inşaatlar tüm hızıyla sürdü. Bornova-Evka 3 metrosu tamamlandı.

Konak ve Karşıyaka tramvay hatlarının uygulama projeleri tamamlandı. Buca tramvayının proje çalışmaları başladı.

Hilal Banliyö aktarma istasyonunun uygulama projeleri tamamlandı.
Mavişehir’den İnciraltı’na kadar uzanan sahili yeniden tasarlayıp İzmirlilerin denizle

iç içe yaşamasını sağlamak amacıyla başlatılan hazırlık çalışmaları büyük ölçüde

tamamlandı.

Şemikler, Yeni Havaalanı Caddesi, Akıncılar, Tekel Lojmanları 2. Ana Jet Üssü , Balatçık 8788 sokak, Aydın Hatboyu Caddesi’nde 3 adet (Dokuz Eylül, Binbaşı Reşat Bey, Seyhan mahalleleri), Küçükada ve Çınarlı Mahallesi 1561 Sokak’ta yaya üst geçitleri yapıldı.

Hem garaj hem otopark hem de aktarma merkezi işlevi gören Gaziemir Semt Garajı hizmete alındı.

Anadolu Caddesi üzerinde Evka-5 ve Ulukent Köprülü Kavşağı’nın temeli atıldı. Çalışmalar hızla sürüyor.

Körfez ulaşımını güçlendirecek 15 modern vapur alımıyla ilgili ihale süreci başlatıldı.
Eshot Genel Müdürlüğü tarafından 150 adet otobüsün alımı gerçekleştirildi.
İzulaş Genel Müdürlüğü tarafından 20 adet otobüs alımı yapıldı.

Kaynak : http://www.haberler.com


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar