İzmir’e raylı çevre yolu geliyorlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir’in güney ve kuzey akslarını birleştirecek olan karayolu projelerine ek olarak raylı çevre yolu yapacaklarını belirtti.

Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmir’deki projeleri iki kapsamda ele aldıklarını, ilk kapsamda İzmir’in şehiriçi toplu ulaşım sorununu çözecek projelerin bulunduğunu belirtti.

Bu kapsamda raylı sistem projelerine ağırlık verdiklerini ifade eden Yıldırım, İzmir Karayolu ve Raylı Körfez Geçiş Projesi (İZKARAY) ile İzmir Körfez çevresini dolaşan raylı çevre yolu inşa edeceklerini belirtti.

Yıldırım, İZKARAY projesinin, İzmir Körfez Geçişi ile entegre olacağını belirterek, ”İZKARAY projesi İzmir Körfez Geçişi’nin tamamlanması sonrası Mavişehir’den İzmir Çevre Yolu’na bağlanarak, sırasıyla Bornova, Otogar, Buca ve Balçova’yı takiben tekrar İzmir Körfez Geçişi’ne bağlanan bir daire çizecek. İZKARAY projesiyle İzmir’e bir tam tur süresi yaklaşık 60 dakika olacak raylı çevre yolu yapıyoruz” dedi.

Mevcut çevre yolunun yaklaşık 55 kilometre olduğunu, körfez geçişinin tamamlanmasıyla eksik halkanın tamamlanacağını ve bağlantının tam bir daireye dönüşeceğine dikkati çeken Yıldırım, ”Yani İzmir’in iki gerdanlığı oluyor. Bir tanesi raylı geçiş, bir tanesi karayolu olacak” dedi.

-”Metro uzunluğu 70 kilometreyi aşacak”-

Yıldırım, raylı sistem projeleri kapsamında mevcut 11 kilometrelik metro sistemini 70 kilometreye çıkartma planlarının bulunduğunu belirten Yıldırım, yerleşimin yoğun olduğu Bornova-Otogar, Üçkuyular-Narlıdere ve Urla raylı sistem bağlantılarının tamamlanarak şehrin 30-35 yıllık toplu ulaşım ve toplu taşıma sistemini çözmüş olacaklarını ifade etti.

İzmir’i, Ankara, İstanbul, Çanakkale ve Antalya’ya daha hızlı ve konforlu şekilde bağlayacak ulaşım altyapı projelerinin de bulunduğunu dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti:

”Söz konusu otoyollar, İzmir’i tabiri caizse bir üst seviyeye çıkaracak. Ankara’ya bugün 8 saatte gidiyorsunuz, otoyoldan sonra 3,5 saate düşecek. Bir de yine Ankara’ya Yüksek Hızlı Tren hattı yapılıyor. Yüksek Hızlı Tren, bugün 8-10 saat olan seyahat süresini 3,5 saate düşürecek. Aynısı İstanbul ile İzmir arasında da yapılıyor. Bu iki kent arasındaki otoyolun ihalesi yapıldı, inşaatına başlandı. Yüksek Hızlı Tren hattında da ihaleyi yaptık, bu yıl inşaatına başlayacağız.

İzmir için hazırlanan 35 proje ve 2023 hedefleri sadece birer araçtır. Altyapısıyla, ulaşımıyla, iletişimiyle sorunsuz bir İzmir için araç. Sağlık, tarih, deniz ve güneş, termal turizminde marka olan bir İzmir için araç. İhracatta öncü bir İzmir için araç. Bu projelerin tamamlamasıyla her şeyiyle modern bir İzmir görmek istiyorum. Zaten güzel olan İzmir’i daha güzel görmek istiyorum. İnsanlar İzmir’i görünce Türkiye’nin gücünü ve özünü ilk bakışta anlamalı.”

Yıldırım, kendisine sık sık ”İzmir’e yönelik ‘çılgın projelerinin’ ne olduğunun” sorulduğunu da ifade ederek, ”Bakanlık olarak her projede sadece İzmir’in geleceğini düşünüyoruz. Çünkü İzmir’in ‘çılgın proje’den ziyade geleceğine yönelik güzel projelere ihtiyacı var” diye konuştu.

Kaynak : http://bulancakhaber.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.