İzmirli de ‘çılgın’ projeler önerdiAK Parti İzmir Milletvekili, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım 12 Haziran seçimleri öncesi ’35 İzmir 35 proje’ sloganıyla yola çıkmıştı. Bakan, projeleri gerçeğe dönüştürmek için kolları sıvadı. Yıldırım’ın internet sitesindeki ‘benim de İzmir için bir fikrim var’ bölümüne ise bu kez İzmirli proje yağdırdı. İzmirliler mesajlarında deniz taşımacılığı, metro, raylı sistem ve otoyollar ile ilgili fikirlerini aktardı. İşte Bakan’a önerilen bazı projeler:

  • TÖ: Körfez temizlenip Bostanlı’dan Narlıdere’ye sahil ve oteller (Rio De Jenerio gibi), Kadifekale’nin oraya bir Hz. Meryem heykeli, Efes harabeleri ve Meryem Ana’ya Alsancak Limanı’ndan hızlı tren. Çankaya Times Meydanı gibi olacak. Karşıyaka Çarşı Bostanlı’ya uzayacak, Taksim gibi tramvay koyulabilir. Çeşme, Alaçatı gibi yerler tanıtılarak turist çekilebilir. Hilton benzeri 10-20 bina yapılabilir. Bostanlı Güzelyalı arasına köprü ve denizin ortasına devasa heykeller…
  • Bir başka İzmirli: Hz. Meryem heykeli, Efes harabeleri ve Meryem Ana’ya Alsancak Limanı’ndan hızlı tren. Çankaya Times Meydanı la çevresindeki adalarla birleştirilmesi ve yolcu limanının buraya taşınarak bir serbest şehir yaratılması. Dubai gibi suni ada yapmaya gerek yok. Burada bulunan 3 ada gerekli alt yapı için yeterli. Güzelbahçe’de yapılacak köyde tüm dünya uluslarının karekteristik ev mimarilerinin stilinde bir eğlence ve kültür merkezi oluşturulacaktır. Örneğin Çin evi, Hint evi, Japon evi, Finlandiya, Kızılderili çadırı, Moğolistan evi v.b. gibi.

  • B.T: İzmir’de körfezde suya da inebilen otobüslerle turlar düzenlensin. Ben bunu Rotterdam’da gördüm. Youtube’da da örnekleri var Sayın Bakanım. Bilginize.

  • M.Ö: Körfez’e tüp geçit yerine köprü yapılması İzmirli’nin kalbine uzanmış bir yol olur… Bayraklı sırtlarındaki Körfez manzaralı gecekonduları kentsel dönüşüme sokarak oralara orman içinde milyon dolarlık villar yapılarak, kruvaziyer turizmi ile gelen turistlere müthiş bır seyir zevki verecektir. Tabii biz İzmirliler için de utanç resmimiz silinecektir.

  • Ç.A: Ben bir CHP seçmeniyim. Önemli olduğunu düşündüğüm bir önerim var. Çevreyi korumak ve yeşili arttırmak için Türkiye projesi . Önerimin temeli şu: Her ev yaptıran vatandaşa, metrekare başına bir fidan dikme zorunluluğu getirilsin. Örneğin 100 metrekare ev yapacak bir kişi devletin belirlediği yere tarım müdürlüğünün ‘yöre koşullarına uygun’ dediği bir ağaç türünü belirlenen yere diktikten sonra yapı ruhsatı alsın. Bu kadar basit… Bunu CHP’ye yazdım ama ilgi görmedi.

Kaynak : http://www.aksam.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.