İzmit-Gebze Tren Hattının Kapatılmasına TepkiTcdd’nin Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi nedeniyle yeni yılla birlikte saat 10.00 ile 15.00 arasında ulaşıma kapatılan İzmit-Gebze arasındaki demiryolu hattının 1 Şubattan itibaren tamamen kapatılacak olmasına tepkiler sürüyor.

Tcdd’nin Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi nedeniyle yeni yılla birlikte saat 10.00 ile 15.00 arasında ulaşıma kapatılan İzmit-Gebze arasındaki demiryolu hattının 1 Şubattan itibaren tamamen kapatılacak olmasına tepkiler sürüyor. Konuyu daha önce TMMM’de de gündene getiren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, çift yönlü olan hattın bir hattının onarılırken bir hattının açık tutulabileceğini söyledi. Akar, “Dünyanın hiç bir yerinde böyle iş olmaz. 33 ay gibi uzun süre insanlar mağdur edilemez” dedi.

‘BÖYLE ÇÖZÜM OLMAZ’

Her gün binlerce çalışanın ve üniversite öğrencilerinin iş ve okullarına trenle gidip geldiğini hatırlatan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İzmit Garı’nda vatandaşlarla da konuştu. Bu konuyu TBMM’de 3 ay önce gündeme getirdiğini söyleyen Haydar Akar, demiryolunun fizibilite çalışması yapıldıktan sonra kapatılabileceğini söylediğini, soru örengesi verdiklerini, ancak kimseye dinletemediklerini söyledi. Akar, “Şubat başı itibariyle Yaklaşık 33 ay boyunca tren seferleri yok. Böyle bir çözüm olmaz. Dünyanın hiçbir yerinde insanlar mağdur edilerek çalışma yapılmaz. Önce insanların mağduriyetini gidereceksiniz. Burda çift hatlı bir yolumuz var. Bunların tek hatlı kullanılabilir, tek hattan insanlar gidebilir.” dedi.

Haydar Akar, trenden yararlanan on binlerce kişi bulunduğunu, bunlardan 23 bininin ise abone olduğunu belirterek şöyle devam etti:

’33 AYLIK MAĞDURİYET’

“Abonenin anlamı şu: Öğrenci, memur, işçi paso alıyor ve ayda 106 TL’ye buradan Gebze’ye, İstanbul’a gidiyor. Oradaki tersanede çalışıyor. Okuluna gidiyor. Ama otobüsü kullanırsa 420 TL’ye mal olacak. Geliri 800 ile 1200 TL arasında değişen vatandaşın elinde 400 lira kalacak. Yani buradan Gebze’ye çalışmak için gitmesinin bir anlamı olmayacak. Burada istihdam yok. Bu vatandaşı nerde istihdam edeceksiniz? O zaman bunların mağduriyetinin çok hızlı şekilde giderilmesi gerekiyor. Çözüm insanları mağdur ederek değil, mağduriyetlerini gidererek bulunur. Evet teknoloji gelecek, yüksek hızlı tren gelecek. Türkiye’nin gelişmesi için bunlar olması gereken şeyler. Fakat 33 ay gibi uzun bir süre bu hattan yararlanan insanlar mağdur edilemez.”

Haydar Akar açıklamasında, TCDD Genel Müdürünün iki hattan birinde sondaj çalışmasının yapılamayacağını söylediğini belirterek şöyle devam etti:

“Bu kadar yüksek teknolojinin kullanıldığı dönemde illa çift hattın da iptal edilerek bir çözüm üretilmesi gerekmiyor. Tek hattı iptal edersiniz, bunun alt yapısını hazırlarsınız diğer hatta geçersiniz. Ama onların başka tereddütleri var. Avrupa Birliği’nin hibe kredisini kaybetmemek için belli bir sürede bunu kullanmak zorundalar. Bunu kullanmak için de halkı mağdur ediyolar. Mesele burda.”

SABAH VE AKŞAM SAATLERİNDE AÇIK OLABİLİR

Şu anda 1 Şubat’a kadar sadece 10.00 ile 15.00 arasında kapanan, sadece yük trenleri ile uzak yol trenlerinin bu saatler dışında geçiş yaptığı İzmit Gar’ı’nda demiryolu hattına da inen Haydar Akar, “Gördüğünüz gibi, demiryollarımız çift hat şeklindedir ve çift hat kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi iptal edilip önce o hat hazırlanabilir. Diğer yön halkın kullanımı için sabah ve akşam saatlerinde açık olabilir. Bu da insanların ulaşım sorununu rahatlatır. Biz burdaki mağduriyeti günübirlik seyahat yapmayı düşünen insanlar için söylemiyoruz. Bu hatları kullanıp evine ekmek götüren insanlar için söylüyoruz. Sıkıntı burda. Bu imkan yaratılabilir. İki hattın birden kapatılarak 3 yıl süreyle çalışma yapılmasını ben doğru bulmuyorum.” diye konuştu.

Kaynak : www.sondakika.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.