Bursaray-Kestel etabın BHRS III’de köprü inşaatları başlıyorBursaray’ın Kestel hattı kapsamında, Ankara Yolu üzerindeki Hacivat, Balıklı ve Deliçay köprülerinin yenileme çalışmasını Öztimur Yapı firması yapacak. 3 şerit gidiş, 3 şerit geliş ve Bursaray için de gidiş-geliş şeriti olmak üzere her dere üstünde ayrı ayrı 3 köprü şeklinde inşaa edilecek olan köprülerin ihalesine, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe onay verdi. Başkanın onayının ardından, yasal süresi bu hafta dolacak olan ihaleye itiraz gelmediği takdirde önümüzdeki hafta inşaat başlayacak.

İNŞAAT BAŞLAYACAK…

Karayolları’nın yapımını üstlenmeyince zaman kaybetmemek için ihaleyi, Kamu İhale Kanunu’nun 24. maddesi uyarınca Acil Pazarlık Usulü şeklinde 23 Aralık’ta gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, yasal süreyi beklemeye başladı. Başkan Altepe’nin onay vermesinin ardından müteahhit firmayla bu hafta sonu sözleşme imzalayarak yer teslimini yapacak olan Büyükşehir, diğer firmalardan ihaleye itiraz gelmediği takdirde inşaata önümüzdeki hafta başlamayı planlıyor.

HER DERE ÜZERİNE 3 AYRI KÖPRÜ…

Köprüler; 3 şerit gidiş, 3 şerit geliş ve Bursaray için de gidiş geliş-şeriti olmak üzere her dere üstünde ayrı ayrı 3 köprü şeklinde inşaa edilecek. Büyükşehir, muammen bedeli 19 milyon 681 bin TL olan ihalede, 15 milyon 963 bin TL ile en uygun teklifi veren Öztimur Yapı Proje firmasına köprülerin inşaatı için 350 gün süre verdi.

Ankara Yolu’ndaki trafiği göz önüne alan Büyükşehir, köprüleri büyük ihtimal ile sırayla yapacak. Bölgedeki trafiği ve alternatifleri masaya yatıran Büyükşehir, yetkililerin vereceği rapor doğrultusunda, ilk olarak Hacivat deresi üzerindeki köprüye başlayacak. Bu köprülerin inşaatı sürerken de zaman kaybetmemek amacıyla sırasıyla Balıklı ve Deliçay köprülerinin inşaatları da başlayacak.

Kaynak : http://www.olay.com.tr   SEYİT GÜNDOĞAN