Kestel hattında yoğun mesaiBURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAKLAŞIK 2 AY ÖNCE KAZI ÇALIŞMALARININ BAŞLATILDIĞI BURSARAY KESTEL HATTINDA BETONARME İMALATLAR ORTAYA ÇIKMAYA BAŞLADI.BURSARAY KESTEL HATTINDA İNCELEMELERDE BULUNAN BAŞKAN ALTEPE, 2,5 AY İÇİNDE ESENEVLER KAVŞAĞINI TAMAMLAMAYI HEDEFLEDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursaray Görükle ve Emek hatlarının ulaşıma açılmasının ardından raylı sistemlerdeki tüm mesaisini Kestel hattına harcamaya başladı. Devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Altepe, Esenevler Kavşağı’nı 2,5 ay içinde tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Bursa’yı demir ağlarla örme hedefi doğrultusunda bu dönem programda olmamasına rağmen konforlu ulaşımı kentin doğusuyla buluşturmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, Görükle ve Emek hatlarının tamamlanmasının ardından Kestel hattındaki çalışmalara yoğunlaştı. Yaklaşık 2 ay önce başlayan kazı çalışmalarında önemli bir mesafe kat edilirken, Bursaray Arabayatağı İstasyonu ile Kestel İlçesi arasında uzanan, toplam 8 bin 366 metrelik hat, 7 adet hemzemin istasyon ve 1 adet depo sahası ile depo sahası düzenlemesi kapsamında depo alanı hizmet binası, depo bağlantı hattı, bekleme hatları bulunan raylı sistem hattında çalışmalar hızla sürüyor. Toplam 30 mühendis ve 140 personelle aralıksız sürdürülen tempo ile hattın bir an önce tamamlanması hedefleniyor.

Hat ortaya çıkmaya başladı

Erikli lambalarının devamında yer alan ikinci istasyonda kazı çalışmaları yüzde 60 seviyesine gelirken betonarme imalatlarına önümüzdeki günlerde başlanacak. 2 Nolu istasyonu geçtikten sonra mevcut Otosansit kavşağına benzer şekilde tasarlanan Esenevler kavşağı kazı imalatlarının yüzde 85’i tamamlanırken, betonarme çalışmaları da hızla devam ediyor.

Hedeflediğimiz sürede bitecek

Beraberindeki Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Avşar ve Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altın ile birlikte hatta devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yüklenici firmanın sorumlularından bilgi aldı. Betonarme çalışmaları süren Esenevler kavşağının bir önce tamamlanması için yoğun çaba harcandığını dile getiren Başkan Altepe, “Tek hedefimiz çağdaş ve konforlu ulaşımı Gürsu ve Kestel ile buluşturmak. Gerek inşaat çalışmalarında gerekse trafikte yaşanan sorunları görmek için çalışmaları yerinde inceliyoruz. Esenevler kavşağını 2,5 ay içinde tamamlamayı planlıyoruz. Biz işe başladığımızda 1,5 yıl içinde tamamlamayı hedeflemiştik. Söz verdiğimiz sürede hattın açılması için yoğun bir şekilde çalışıyoruz” diye konuştu.

Emek hattını günde 17 bin kişi kullanıyor

Görükle hattından sağlanan tasarrufla hayata geçirilen Emek hattına olan ilginin gün geçtikçe artığına da dikkat çeken Başkan Altepe, günde ortalama 17 bin kişinin bu hattı kullandığını söyledi. Özellikle sanayi bölgesindeki firmaların servis taşımacılığına son vermesinin ardından bu hatta ilginin iyice artacağına dikkat çeken Başkan Altepe, “Şu anki yolcu yoğunluğu bile ne kadar doğru bir yatırım yapıldığını ortaya koydu. Halkımız artık kesintisiz ve konforlu ulaşımı tercih ediyor” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.