Marmaray, özel jeneratörlerle kesintilerden etkilenmeyecek!2013’te hizmete girmesi planlanan Marmaray’da çalışmalar hızla devam ediyor. Üsküdar, Yenikapı, Sirkeci gibi ana istasyonlar bitmek üzere. İstanbul’da yaşanacak büyük elektrik kesintilerinden Marmaray’ın etkilenmemesi için biri Anadolu, diğeri Avrupa yakasında olmak üzere iki jeneratör kuruluyor. Jeneratör istasyonları Yedikule ve İbhahimpaşa’da yer alacak

Asrın ulaşım projesi olan Marmaray’da 2012 yılında önemli aşamalar kat edilecek. Ayrılıkçeşme’de ray montajının başladığı hattın ana durakları 2012 yılı içinde tamamlanacak. 76 kilometrelik Marmaray, Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH) , Japon yüklenici Taisei Corporation, Gama-Nurol konsorsiyumu ve Avrasya Consult firması tarafından gerçekleştiriliyor. Toplamda 3 milyar dolara mal olması beklenen projede ilk sefer 29 Ekim 2013’te yapılacak. Marmaray 1,4 kilometre uzunluğunda tüplerle Boğaz’dan geçerek Asya’yı Avrupa’ya bağlayacak. Marmaray devreye girdiğinde 2 dakikalık kısmı Boğaz geçişi olmak üzere yaklaşık 103 dakikada Halkalı’dan Gebze’ye gidilebilecek.

DLH Marmaray Bölge Müdürü Haluk Özmen, Üsküdar istasyonunun ağustos ayında biteceğini belirterek “Kazlıçeşme de bu yıl içinde tamamlanmış olacak. Yenikapı’da da ince işler devam edecek ama istasyon tamamlanmış olacak.” dedi.

Öte yandan İstanbul’da geçtiğimiz haftalarda kar yağışı şehri elektriksiz bırakmıştı. Yaşanan elektrik kesintisi sebebiyle şehirdeki metro ve tramvaylar çalışamamıştı. Demiryolları, DLH Marmaray Bölge Müdürü Haluk Özmen, aynı sıkıntının Marmaray’da yaşanmasını önlemek için iki jeneratör istasyonunun kurulduğunu söyledi. Marmaray’da milli şebekeden enerji kullanılacağını belirten Haluk Özmen, Anadolu yakasındaki trafo merkezinin İbrahimağa’ya kurulacağını aktardı. Yedikule’de de jeneratör binası yapacaklarını kaydeden Özmen, bina ve tesisler için kamulaştırma yapıldığını söyledi.

Özmen, “Marmaray bittiğinde her türlü mevsim şartında sistem hizmette olacak ve genel bir elektrik kesintisi yaşansa bile daha az hissedilecek.” dedi.

Marmaray’a uygun hale getirilecek mevcut banliyö hattı da kademeli olarak kapatılacak. Sözleşmeye göre hat kapama işlemleri yıl sonunda başlayacak. Ancak İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı çalışmaları kapsamında banliyö hattının yenilenmesine birkaç ay içinde başlanabileceği öğrenildi. Sözleşmeye göre Aralık 2012’de kapatılması planlanan hatta yenileme çalışmalarının erken başlaması için müteahhit firma ile görüşmelerin devam ettiğini aktaran Özmen, Gebze-Pendik arasında çalışmaların erken başlayabileceğini söylüyor. Özmen “Hızlı trenin İstanbul’a ulaşması için Gebze-Pendik arasını erken tamamlamamız istendi. Biz de müteahhit firmaya sorduk. Kapatma tarihlerini öne çekebiliriz.” dedi. Banliyö hatlarında yenileme yapmak için Pendik-Gebze arası Aralık 2012’de, Kazlıçeşme-Halkalı arası Mart 2013’te, Pendik-Söğütlüçeşme arası da Haziran 2013’te kapatılacak.

Marmaray’da kullanılacak araçların üretimi yüzde 42 oranında tamamlanmış durumda. Şu an 265 araç Türkiye’de. 155’i Edirne, 55’i de İzmit depo sahalarında bekliyor. Diğer 55’i de Adapazarı’nda imalat aşamasında bulunuyor. 2013 sonuna kadar toplam 440 aracın imalatı tamamlanmış olacak. 63 kilometre uzunluğundaki banliyö hattının yenilenmesi için de tasarım çalışmaları başladı. Gebze-Söğütlüçeşme ve Kazlıçeşme-Halkalı bölgesi için ise projeler hazırlanıyor.

 

Kaynak : www.zaman.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.