MÜSİAD Aksaray Şubesi, Aksaray için 2. dev proje olan “Lojistik Merkezi Projesi” için düğmeye bastıMÜSİAD Aksaray Şubesi, Aksaray’ın ulusal ve uluslar arası ticarette etkin bir şekilde yer alması amacıyla tarihi İpekyol üzerindeki stratejik konumunu aktive etmek ve zamanında kervansarayların önemli bir işlevi olarak gördüğü “Lojistik Merkezi”nin Aksaray’da kurulması için yeni bir çalışma başlattı.

Konya Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Turan Paksoy tarafından MÜSİAD Aksaray Şubesinde yapılan “Lojistik Merkez” sunumuna Aksaray Belediyesi Başkan Yardımcısı Abdurrahim Sertdemir, Aksaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hilmi Bahadır Akın, Prof. Dr. İbrahim Bakırtaş, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Ramazan Yılmaz, Organize Sanayi Bölge Müdürü İsmet Çağlar ve MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Aksaray Organize Sanayi Bölgesinin kapasitesinin artması ve Aksaray’ın üretim üssü olması için “Lojistik Merkezi”ne büyük ihtiyaç duyduğunu belirten MÜSİAD Aksaray Şubesi Yönetim Kurulu bu alanda ivedilikle çalışma yaparak proje üretmek istediklerini belirtti. Toplantının temel amacı Aksaray’da “Lojistik Merkezi” kurulması için tüm Kurumlarımızla ve Sanayicilerimizle neler yapabileceklerini araştırarak ortak aklı harekete geçirmek olduğunu belirten MÜSİAD Aksaray Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri, “Yapılan ilk toplantıdan ve katılımcıların görüşlerinden büyük heyecan duyduklarını belirtti. 5084 sayılı teşvik kanunu ile atılım yapan Aksaray için “Lojistik Merkezi”nin kurulması yeni bir teşvik kanunu gibi etki edecek ve Aksaray büyümeye devam edecek” dedi.

Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Turan Paksoy toplantıda yapmış olduğu sunumda; değişim ve hız çağı olarak tanımlayabileceğimiz bu dönemde, ayakta kalmak, büyüyebilmek ve refahını artırmak isteyen ülke, sektör ve işletmeler, rekabet üstünlüğü yolunun müşteri memnuniyetinden geçtiğinin farkında olmalıdır. Müşterilere kaliteli ve düşük maliyetli ürün sunmanın yanı sıra, talep ettikleri ürünün istenen yer, çeşit, süre, miktar ve şekilde karşılayabilmek de son derece önemlidir. Doğru ürünü, doğru yer, doğru zaman, doğru miktar, doğru şekil ve doğru maliyetle hızla müşterilere sunabilmek “Lojistik” kavramı ile özdeşleşmektedir dedi.

Aksaray Belediyesi Başkan Yardımcısı Abdurrahim Sertdemir ise yapılan toplantıda, Belediyemizin “Lojistik Merkezi” ile ilgili çalışmalar yaptıklarını ve bu konuya önem verdiklerini belirtti. Aksaray Belediyesi olarak Organize Sanayi Bölgesinin gelişmesinde, küçük sanayi sitesinin yeniden yapılandırılmasında çok çalıştıklarını ve “Lojistik Merkezi” kurulması içinde Belediye olarak bir çalışma içinde olduklarını belirtti.

Aksaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hilmi Bahadır Akın ise MÜSİAD’ ın yapmış olduğu bu çalışmadan memnuniyet duyduklarını ve Üniversite olarak Aksaray’ın menfaatine olan her çalışmada aktif olarak çalışacaklarını ve her türlü desteği verebileceklerini belirtti. Aksaray Üniversitesinin tüm akademik kadrosu ile Üniversite-Sanayi işbirliği başta olmak her alanda hizmet üretmeye hazır olduğunu belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hilmi Bahadır Akın, Aksaray’ın gelişmesi, büyümesi ve planlı kalkınması için çok çalışmaları gerektiğini, tanıtım atağı yapılarak ulusal ve uluslar arası arenada Aksaray’ın hakettiği yeri alması gerektiğini belirtti.

İktisadi ve İdari Bilimler Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Bakırtaş, Aksaray’ın tarihi İpekyol güzergâhında olması ve kervansaraylar ile ticarete, lojistiğe aşina bir şehir olmasına rağmen Aksaray’ın bu değerlerden yeterince faydalanamadığı belirtti. Ancak kurulacak olan “Lojistik Merkezi” ile şehrin tarihi misyonuna uygun bir yapıya dönüşebileceği ve ülkemizin hem üretim üssü şehirlerinden hem de ihracat merkezlerinden olabileceğini belirtti.

Organize Sanayi Bölge Müdürü İsmet Çağlar ise yapılan toplantıdan memnuniyet duyduğunu ve Aksaray’ın hızla projelerini hayata geçirerek zaman kaybetmemesi gerektiğini belirtti. Aksaray Organize Sanayi Bölgesinin kurulacak “Lojistik Merkezi” ile bir kat daha değerleneceğini ve büyümeye olumlu yansıyacağını belirten İsmet Çağlar, yapmamız gereken fikirleri projeye dönüştürüp bir an önce uygulamaya geçmektir. Aksi halde toplantılar somut bir yapıya dönüşmeyecek ve zaman kaybettirecektir. Burada önemli olan projelerin sahiplenilerek uygulamaya dönüşmesidir.

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Ramazan Yılmaz ise sektör olarak içinde olduğumuz lojistik, kurulacak merkez ile Aksaray’ı yeniden cazibe merkezine dönüştürerek büyümesini hızlandıracaktır. Lojistik sektöründe yer almamız hasebiyle ve Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası olarak projeye her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını belirtti.

MÜSİAD Aksaray Şubesi Başkanı Kerim Yardımlı yapmış olduğumuz ilk toplantıdan çok olumlu görüşler aldıklarını ve bu sebeple heyecan duyduklarını belirtti. Aksaray’ın kalkınması ve gelişmesi ancak tüm Kurumlarımızın ve Sivil Toplum Örgütlerimizin birlik beraberliği ile olacaktır. Biz bir olur isek ortak aklı harekete geçirip şehrimiz ve insanlarımız için en uygun olanı bulabiliriz. Büyüyen bir Aksaray her vatandaşımıza ve her tüccarımızla, sanayicimize katkı sağlayacak beraberinde işletmelerin ulusal ölçekli, kurumsal işletmelere dönüşmesini sağlayacaktır. “Organize Hayvancılık Bölgesi”, “Lojistik Merkezi” ve “Turizmde Cazibe Merkezi Aksaray” çalışmaları ile şehrimize katabileceğimiz her değer bizleri memnun edecektir.

Aksaray’ın, 2023 vizyonunda, 500 milyar dolarlık ihracat hedefine sağlayacağı katkıyı artırmak ve işletmelerimizi ihracat odaklı üretim yapan kurumsal firmalara dönüştürmek için çalıştıklarını belirten Başkan Kerim Yardımlı, bunun için dev projeler yapmaya çalıştıklarını belirtti. Aksaray’ın orta doğunun ihracat üssü kentlerinden olması için önemsediğimiz projelerden biri “Organize Hayvancılık Bölgesi” biri de “Lojistik Merkezi” projesidir.

Bu vesileyle toplantımıza iştirak eden ve çok değerli görüşlerini bizlerle paylaşan Konya Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Turan Paksoy’a Aksaray Belediyesi Başkan Yardımcısı Abdurrahim Sertdemir’e, Aksaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hilmi Bahadır Akın’a, Prof. Dr. İbrahim Bakırtaş’a, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Ramazan Yılmaz’a, Organize Sanayi Bölge Müdürü İsmet Çağlar’a teşekkür ederim.

Kaynak : http://www.haberaksaray.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.