Oslo – Berlin arasına hızlı tren projesiNORVEÇ, Danimarka’yı aradan çıkararak, İsveç üzerinden ve Baltık Denizi altından Almanya’ya hızlı tren seferleri düzenlemek için proje hazırlandığını açıkladı.

Oslo’da ticareti arttırma derneği olan Oslo Teknopol’un açıklamasında, 2030’a kadar bitirilmesi planlanan projeye göre, Oslo’dan hareket eden hızlı tren, İsveç üzerinden ve Baltık denizinin altından Danimarka’ya uğramadan Berlin’e gidecek. Projenin tamamlanmasından sonra Oslo ve Berlin arasında insan tarafiğinin önemli derecede artacağı bildirildi.

Teknopol, projenin 17.5 milyar Euro’ya mal olacağını belirterek, henüz fikir aşamasındaki projenin finansmanının Norveç Petrol Fonu’ndan karşılanmasının beklendiğini açıkladı. Projeye Alman politikacılarında ilgi gösterdiği bildirildi. Almanya’da Meclis Maliye Komisyonu’nun projeyi incelediği kaydedildi.

Projenin İsveçli politikacılara da sunulacağını bildiren Teknopol, bu tür büyük projelerin gerçekleşmeden yıllar önce planlandığını, tamamlanmasının yıllar aldığını belirterek, Oslo-Berlin hızlı tren hattının ulaşım sorununu büyük ölçüde rahatlatacağına dikkat çekti.

Uçak şirketleri ise projenin gerçekleşmesi durumunda Norveç, İsveç ve Almanya, arasındaki uçak seferlerinin sekteye uğrayacağını öne sürdüler.

Kaynak : http://www.hurriyet.de

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.