(Özel Haber) Kardemir’de Yeni Yıl Hedefi Demiryolu Malzemelerinin Üretim Merkezi Olmak

Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri (KARDEMİR) A.Ş. Genel Müdürü Fadıl Demirel, ray ve makas üreticiliklerinin yanı sıra 2012 yılında vagon üretime başlayacaklarını söyleyerek, “Demiryolu ile ilgili başka malzeme üretimlerimizde olacak. Burası demiryolu malzemelerinin üretiminin merkezi olacak” dedi.


Demirel, İHA’ya yaptığı açıklamada son 2 yıldır çok sarsıntılı ve çetin bir süreç yaşadıklarını ancak dalgalı ve çetin süreçten sakin, tekrar hedefe kitlenmiş, başarıya odaklanmış bir KARDEMİR olduklarını söyledi. 2011 yılının bir önceki yıla oranla KARDEMİR adına çok iyi bir olduğunu anlatan Demirel, “Değişim dönüşümle ilgili ve çağdaş KARDEMİR olma yolunda çok ciddi adımlar attığımızı düşünüyorum. Hem kapasite artımı hem de kalite artımı ve hem de yönetsel aktiviteler anlamında değişim dönüşüm yaşandı.

Geriye değil ileri ile giden bir KARDEMİR gerçeği var. Son 2 senedir çok sarsıntılı bir süreç yaşadık. Çetin bir süreçti bu süreç. Dikkat ederseniz bu dalgalı ve çetin süreçten sakin, tekrar hedefe kitlenmiş, başarıya odaklanmış bir KARDEMİR benim özlemim. Kısa zaman içersinde bunu başardığımıza inanıyoruz. KARDEMİR çalışanları ve KARDEMİR ailesi gerçekten tek ve yek vücut halinde bütün beklentisini bu fabrikaya bağlayarak geleceği burada yaşama adına fabrikasını seven aile duygusuyla dolu bütünleşmiş bir

noktaya gelmiştir. Her geçen günde bu anlayış içersinde devam ediyor. Bu benim özlemimdi. Bunu adım adım gerçekleştirdiğimizi ve gerçekleştiriyor olmayı görmekten büyük kıvanç duyuyorum” dedi.

“3 MİLYON HEDEFİNİ 1.5 YILDA BAŞARACAĞIZ”

KARDEMİR’in ciddi anlamda bazı konularda rakipsiz ve örnek olacağını da belirten Fadıl Demirel, sözlerine şöyle devam etti:

“Son tempomuz artık. Senenin ikinci yarısındaki trendimiz 1 milyon 600 bin reyitidir. Dolayısıyla bu oranlarla üretim sürdürülüyor. Buna uygun bütün altyapı, tedarik ve satış bu noktalara geldi. Bu yaklaşık yüzde 40’a varan bir üretim artışı demektir. Geçtiğimiz yılda bir rekordu bizim için. Bunun üzerine bu rekor oluşmuştur. İnşallah bu devam edecektir. 3 milyon ton hedefimiz var ve bunu 1.5 yıl içersinde başaracağız. Hedefimizde bu. Bunlar mutluluk ve haz verici şeyler. Herkesin haz duyduğu ve mutlu

olduğu şeyler ayrı ayrı. Bu fabrikayı yöneten insanların, beklentisi olanların ümit içinde olanların, haz ve mutluluk duyacağı gurur duyacağı bir şeydir. Öyle 3 milyon ton kolay telafuz edilecek bir rakam değildir. Bunu telafuz etmek bile cesaret ister. Bunu bütün fabrika çalışanları gerçekleştiriyor.”

DEMİRYOLU MALZEMELERİNİN ÜRETİM MERKEZİ

Ürettiği ürünler ile Türkiye’de kendilerinden başka kimse tarafından üretilemediğini de belirten Genel Müdür Fadıl Demirel, “TCDD’nin yegane ray üreticisi biziz. TDDY hızlı tren rayları da dahil biz üretiyoruz. Sadece Türkiye’nin değil bölgenin de tek üretici konumundayız. Türk Cumhuriyetleri, Arap ve Kuzey Afrika ülkelerini de içine alan bölgede sadece biz ray üretebiliyoruz. Çok modern bir haddehanesi ile ağır ve orta ağırlıktaki profilleri üretebilen bir kuruluşuz. En büyük avantajımız, cevherden

gelen üretim ve kalite gücüne sahip olmak. Biz burada hem ray üreticisiyiz hem de aynı zamanda makas üreticisiyiz. Diğer bir şey ise şuan üzerinde çalıştığımız ve 2012’de üretmeye başlayacağımız yeni projemiz vagon üretimidir. Vagon’da tek başına çok ciddi bir üretim ürünüdür. Onu da yapacağız. Ondan sonra demir yolu ile ilgili başka malzemelerde var. Burası demiryolu malzemelerinin üretiminin merkezi olacak” dedi.

Kaynak :


İlk yorum yapan olun

Yorumlar